Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sualtı Kültür Mirasını Koruma Bölge Toplantısı

Batı Asya ve Arap ülkelerine yönelik Sualtı Kültür Mirası Koruma Konvansiyonu kapsamında düzenlenecek toplantı, 25-27 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek.

yapi.com.tr / AA
Sualtı Kültür Mirasını Koruma Bölge Toplantısı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle, UNESCO Genel Merkezi tarafından, 25-27 Ekim tarihleri arasında ‘1. Sualtı Kültür Mirasını Koruma Bölge Toplantısı’ gerçekleştirilecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, UNESCO Genel Merkezince, Akdeniz, Karadeniz, Batı Asya ve Arap ülkelerine yönelik Sualtı Kültür Mirası Koruma Konvansiyonu kapsamında düzenlenecek toplantı, sualtı kültür mirası alanında, dünyada düzenlenecek ilk bölgesel toplantı olma niteliğini taşıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde, Akdeniz, Karadeniz ve Arap ülkelerinin yanı sıra İngiltere, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerden de uzmanların katılımıyla düzenlenecek olan toplantı, dünyada sualtı arkeolojisinin geleceğinin belirlenmesi, sualtı kültür mirasının korunmasına ilişkin uluslararası bilimsel koruma standartlarının geliştirilmesi ve katılımcı ülkelerle konuya ilişkin uygulama deneyimlerinin paylaşılması amacını taşıyor.

Toplantıda, UNESCO'nun sualtı kültür mirasının korunmasına yönelik yapmış olduğu çalışmaların tanıtımının yapılacağı, katılımcı ülkelerde bu alanda yapılmakta olan faaliyetlerin aktarılacağı ve 2001 yılında imzalanan ‘Sualtı Kültür Mirası Koruma Konvansiyonu’ hakkında bilgilerin verileceği bildirildi.

Uluslararası sularda bulunan kültür mirasının nasıl ve kimler tarafından araştırılacağı, ülkelerin karasularında bulunan sualtı kültür mirasının nasıl korunacağı ve bu yöndeki bilimsel çalışmaların nasıl bir sistem içinde yapılacağı toplantıda, envanterleme sistematiği ve bölgede bu alanda iş birliğinin nasıl oluşturulacağı gibi konular da ele alınacak.

‘1. Sualtı Kültür Mirasını Koruma Bölge Toplantısı’na, Ukrayna, Rusya, İtalya, Azerbaycan, Yunanistan, Arnavutluk, Ürdün, Cezayir, Mısır, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Lübnan, Karadağ, Slovenya, Suriye, Iran, Tunus ve Türkiye'den ilgili bakanlık temsilcileri ya da UNESCO delegeleri, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Avustralya, Hollanda'dan gözlemci ve uzmanlar ile UNESCO merkezinden yetkililer katılacak.

ETİKETLER: koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/sualti-kultur-mirasini-koruma-bolge-toplantisi_83399.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!