Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şubat’taki AB ‘Enerji Zirvesi’ için İlerleme Sağlanamıyor

Şubat ayında gerçekleşecek olan AB liderler zirvesi yaklaşırken, Avrupa’nın enerji verimliliği standartlarındaki aksamalar önemli bir konu haline gelmeye başladı. Almanya’da aralarında Çevre, Enerji, Maliye ve Dışişleri Bakanlarının da bulunduğu hükümet mensupları, zirvede ülkenin takınacağı tutumu tayin etmek üzere tartışmalarda bulunuyor.

euractiv.com.tr
Şubat’taki AB ‘Enerji Zirvesi’ için İlerleme Sağlanamıyor

Şubat ayında gerçekleşecek olan AB liderler zirvesi yaklaşırken, Avrupa’nın enerji verimliliği standartlarındaki aksamalar önemli bir konu haline gelmeye başladı. Almanya’da aralarında Çevre, Enerji, Maliye ve Dışişleri Bakanlarının da bulunduğu hükümet mensupları, zirvede ülkenin takınacağı tutumu tayin etmek üzere tartışmalarda bulunuyor. Berlin’den bir kaynak, ‘Bu gerçekten de öncelikli bir konu. Konuyu bir süredir kendi aramızda tartışıyoruz, ancak kolay bir konu olmadığını söylemem gerek. Nihai açıklamayı başbakan yapacaktır’ açıklamasında bulundu.

4 Şubat’ta Macaristan AB dönem başkanlığında gerçekleşecek olan zirvede, AB’nin iç enerji pazarının oluşumu için yollar da tartışılacak. Masadaki konular arasında enerji altyapıları, yenilikçi enerji teknolojileri ve AB enerji politikalarının üçüncül ülkelerle uyumu olacak. EurActiv’in edindiği bilgilere göre zirve gündemini hazırlamakla görevli Daimi Temsilciler Komitesi’ndeki diplomatlar, dün enerji verimliliği konusunu ele aldı. Bir diplomat, ‘enerji verimliliği hedeflerinin korunabilmesi için halen Konsey’de tartışılması gereken konuların bulunduğunu’ açıkladı ve enerji verimliliğinin ölçümü için bir yöntem üzerinde henüz fikir birliğine varılmadığını ekledi.

Enerji tasarrufu hedefleri

AB’nin 2020 yılı hedefleri enerji tüketiminde yüzde 20 düşüş, enerjide yenilenebilir kaynakların kullanımının payının yüzde 20 artırılması ve sera gazı emisyonlarında yüzde 20 azaltım olarak belirlenmiş durumda. Tüm bu değerlerde 1990 seviyeleri temel alınıyor. Ancak enerji verimliliği, AB üyesi ülkeler üzerinde bağlayıcılığı bulunmayan üç hedeften biri. Avrupa Komisyonu’ndan yetkililerin ilettiği bilgilere göre ise enerji verimliliği aynı zamanda bunlar arasında AB’nin tutturamama yolunda ilerlediği tek hedef. Şu ana kadar AB’nin, enerji tüketiminde yüzde 9 ile 11 arasında azatlım sağladığı hesaplanıyor. Enerji tasarrufu için ayrılmış 8 milyarlık AB fonu ise halen kullanılmamış durumda.

5 Ocak günü Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ‘AB üyesi ülkelerin somut gelişmeler gerçekleştirmelerini sağlayacaklarını’ söyleyerek konunun önemine vurgu yapmıştı. Ancak Barroso, hedeflerin bağlayıcı hale getirilmesi için açıkça çağrıda bulunmaktan kaçınmıştı.

Roma’dan bir diplomasi kaynağı ise EurActiv’e, ‘AB tarafından herhangi bir sabit hedef belirlenmesine İtalya’nın destek vermeyeceğini’ açıkladı. Kaynak, ‘Biz ulusal hedeflerden yanayız, çünkü şu ana kadar enerji verimliliği konusunda birçok önlem aldık ve sonuçları da oldukça iyi oldu. Ulusal düzeydeki önlemlerle hedeflere ulaşılabileceğini düşünüyoruz’ ifadesinde bulundu.

İngiltere’nin yaklaşımı ise biraz daha temkinli. İngiliz bir diplomat ‘alınabilecek önlemler hakkında çalıştıklarını’ söyledi ancak ülkesinin görüşmelerde alacağı tavır konusunda bilgi vermekten kaçındı.

ETİKETLER: enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/subattaki-ab-enerji-zirvesi-icin-ilerleme-saglanamiyor_85230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!