Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sultan Kayığı Denizde

30.7 metre, 2.40 metre genişliğindeki Sultan Kayığı, 20 işçi tarafından 7,5 ayda tamamlandı.70 bin dolara malolan kayık, 26 yolcu taşıyabilecek ve 12

NTV-MSNBC
Sultan Kayığı Denizde

0.7 metre, 2.40 metre genişliğindeki Sultan Kayığı, 20 işçi tarafından 7,5 ayda tamamlandı.70 bin dolara malolan kayık, 26 yolcu taşıyabilecek ve 12 kürekçi tarafından kullanılacak.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişah ve ailesinin kullandığı Sultan Kayığı’ndan esinlenerek, orijinaline uygun olarak yaptırılan ve Haliç’te turizm hizmeti vermesi planlanan ilk kayık denize indirildi. Sultan Kayığı’nın yarın İstanbul’a ulaşması bekleniyor.
Kastamonu’nun Cide İlçesi’ndeki Baldeniz Yat Tersanesi’nde yaptırılan Sultan Kayığı’nın denize indirilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Sultan Kayıkları Turizm A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülsün Kılınç, Sultan Kayıkları Projesi’nin Venedik’in gondolları ve Paris’in Eyfel Kulesi gibi uluslararası turizmde İstanbul’a büyük ilgi uyandıracak yeni bir simge haline geleceğini söyledi.
Kılınç, Osmanlı döneminde saray mensuplarının deniz ulaşımında çok önemli yeri olan Sultan Kayıklarının orijinallerinden esinlenerek imal edilecek kayıklarla, Haliç ve İstanbul’un çeşitli tarihi yerleri arasında turistlik geziler düzenlenmesini amaçladıklarını söyledi.
Daha sonra, Sultan Kayığı, Cide Belediyesi’ne ait bir araçla önden halatlara bağlanarak, alkışlarla 4 saatte indirildi.
Sultan kayıklarından 2003 yılı sonuna kadar 30 adet yapılmasını hedefleyen Sultan Kayıkları Turizm A.Ş, 2010 yılının sonuna kadar da 144 kayığı Haliç’e indirmeyi hedefliyor.
30.7 metre, 2.40 metre genişliğindeki Sultan Kayığı, 20 işçi tarafından 7,5 ayda tamamlandı. 70 bin dolara malolan kayık, 26 yolcu taşıyabilecek ve 12 kürekçi tarafından kullanılacak. Sultan Kayığı’nın yarın İstanbul’a ulaşması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sultan-kayigi-denizde_1813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!