Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Saray Bahçesinde Ne Ararsan Var

Sultanahmet'e Makyaj Cancan'a Sürgün

Sultanahmet'e Makyaj Cancan'a Sürgün

Akşam Gazetesi
Sultanahmet'e Makyaj Cancan'a Sürgün

stanbul'un kültür başkenti seçilmesiyle, kentin vitrini Sultanahmet Meydanı'nda görüntü kirliliği yaratan otobüslere giriş yasağı konması, ardından da Deri ve Tenasül Hastalıklar Hastanesi'nin kaldırılması kararlaştırıldı.

İstanbul'un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi kentin en gözde turizm merkezlerinden Sultanahmet'te yeni düzenlemelere gidilmesine neden oldu. Valilikte, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un da katılımıyla düzenlenen toplantıda İstanbul'un kültür yatırımları ve projeleri masaya yatırıldı. İstanbul'a tarihi dokusunu kazandırmak için yapılması gerekenlerin tartışıldığı toplantıda, Kültür Başkenti hazırlıklarına Sultanahmet'ten başlanmasına karar verildi. Projeyle, Sultanahmet'in makyajının tazelenmesi sağlanacak.

İlk hedef otobüsler
Bölgenin tarihi dokusunu korumak amacıyla ilk olarak Sultanahmet'te yoğunluğa neden olan turist otobüslerinin meydana girişi yasaklanacak. Otobüslerin durması için Topkapı Sarayı'nın içindeki futbol sahası 150 otobüslük bir otopark haline getirilecek. Toplantıda, Sultanahmet için alınan diğer önemli karar da seks işçilerinin kendi aralarında 'Cancan' olarak nitelendirdikleri ve kontrole götürüldükleri Cankurtaran'daki Deri ve Tenasül Hastalıkları Hastanesi ile ilgili.

Hastane, bölgenin tarihi dokusuna uymadığı için başka bir bölgeye taşınacak. Hastanenin taşınacağı yer henüz belirlenmezken, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sabri Kaya, "İstanbul'u ziyaret eden her turist buraya geliyor. Burası Türkiye'nin vitrini. Böyle bir hastanenin turistin görmeyeceği bir yere gitmesinin daha uygun olduğuna inanıyoruz. Bakanlık, Valilik ve Belediye bununla ilgili bir çalışma başlattı. En yakın zamanda karar alınacak" dedi. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er de, "Valilik konuyla ilgili yer arayışında. Hastane binası da içinde kafeteryaların olduğu bir sosyal tesis haline getirilecek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sultanahmete-makyaj-cancana-surgun_45733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!