Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sultanahmet’in Ünlü Çinilerine Ne Oldu?

İç duvarlarını süsleyen çinilerin rengi nedeniyle bütün dünyada Blue Mosque (Mavi Cami) olarak tanınan Sultanahmet Camii'nin yapımında kullanılan 2

Hürriyet
Sultanahmet’in Ünlü Çinilerine Ne Oldu?

b>İç duvarlarını süsleyen çinilerin rengi nedeniyle bütün dünyada Blue Mosque (Mavi Cami) olarak tanınan Sultanahmet Camii'nin yapımında kullanılan 21 bin 43 çiniden 300'ü kayıp. Çinilere ne olduğu bilinmiyor.

Yenicami Hünkar Mahfili'nde geçen aylarda ortaya çıkan çini hırsızlığının ardından, Sultanahmet Camii'nin duvarlarını süsleyen çinilerin de ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Rehberler, turistlerin yoğun bir şekilde caminin bazı bölgelerindeki çinilerin neden yerlerinde olmadığını sormaları üzerine durumu cami görevlilerine ve müftülüğe sorarak öğrenmek istediler. Ancak, 25 yıldır Sultanahmet Camii'nin ne imamlığını yapan Emrullah Hatipoğlu'ndan ne de Eminönü Müftüsü Fazlı Can'dan herhangi bir bilgi alabildiler.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde de caminin kaybolan çinileri ile ilgili herhangi bir kayıt yok. Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, camideki 21 bin 43 tarihi İznik çinisinden değişik bölmelerdeki duvarları süsleyen 300'ünün kayıp olduğunu tespit etti. Yetkililer, çinilerin yakın zamanda değil, çok eski tarihlerde söküldüğünün anlaşıldığını belirtti. Geçen yıl bir hırsızlık girişimine de sahne olan tarihi camiye, bu olaydan sonra harekete duyarlı kameralı alarm sistemi kuruldu. Camide güvenlik görevlileri 24 saat nöbet tutuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sultanahmetin-unlu-cinilerine-ne-oldu_3690.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!