Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Urban Age İstanbul

Sulukule Atölyesi: Zorla Ev Boşaltmalara Neden Olanlar Kent Ödülü Vermesin

İstanbul, Urban Age Konferansı ve ödül töreni için geri sayıma başlamışken, Sulukule Platformu ve Atölyesi'nden yazılı bir açıklama yapıldı. Atölye tarafından hazırlanmakta olan Alternatif Sulukule Projesi'nin 100 bin Dolar ödüllü yarışmanın şartlarına uygun olmasına rağmen başvuru yapılmadığının hatırlatıldığı açıklamada, bunun gerekçeleri

yapi.com.tr
Sulukule Atölyesi: Zorla Ev Boşaltmalara Neden Olanlar Kent Ödülü Vermesin

İstanbul, Urban Age Konferansı ve ödül töreni için geri sayıma başlamışken, Sulukule Platformu ve Atölyesi'nden yazılı bir açıklama yapıldı. Atölye tarafından hazırlanmakta olan Alternatif Sulukule Projesi'nin 100 bin Dolar ödüllü yarışmanın şartlarına uygun olmasına rağmen başvuru yapılmadığının hatırlatıldığı açıklamada, bunun gerekçeleri anlatılıyor.

Açıklama şöyle: 

"Bizler, Sulukule Atölyesi olarak, Urban Age Ödülü’ne, ödülü veren Deutsche Bank’ın (DB) hem küresel krizi tetikleyen mortgage krizinin baş aktörlerinden biri olması hem de kriz sonrası ABD’de evsizleştirmeye yol açan uygulamalarından dolayı başvurmadık.

Küresel  kapitalizmin 'finansallaşma' oyununun önemli aktörlerinden biri olan DB, ödeme gücü sınırlı insanlara açılan ipotek kredilerinin karşılığı  senetleri, krizin diğer müsebbipleri gibi, paketleyip fiyatlarını elden ele satıp  şişirerek krizin patlamasına  yol açmıştır. Bu balonun, bir süre sonra patlayarak, bedelinin  ipotek sahiplerine ödetileceği belliydi. DB gibi finans fırsatçıları, bu akıbeti bildikleri halde, 'müzik çaldıkça dans ederiz, sonrası bizi ilgilendirmez' sorumsuzluğu nedeniyle G20 zirvelerinde bile eleştirilmektedirler. Bu sorumsuzluğun, Deutsche Bank Urban Age Ödülü gibi 'sosyal sorumluluk' projeleriyle maskelenmesine izin verilemez.
 
Amerika’da 2006 yılından bu yana, mortgage krizinin sonucunda yaklaşık 1 milyon aile evlerini kaybetti ve önümüzdeki birkaç yıl içinde bu sayıya 5 milyon ailenin daha eklenmesi bekleniyor. Deutsche Bank’ın kendi raporlarına göre, 2011 yılına kadar, 25 milyondan fazla ailenin ev kredi borçları evlerinin gerçek değerinden daha yüksek olacak . Mortgage krizinin baş aktörlerinden DB ve diğer bankalar, evlerin gerçek değerinden çok daha yüksek olan kredi borçlarında erteleme ve yeniden düzenlenme gibi talepleri de dikkate almıyor. Realty Trac şirketinin raporuna göre, bu bankalar sadece Temmuz 2009’da 360 bini aşkın gayrimenkule el koymak üzere harekete geçti. Bu süreçte mülk sahiplerinin dışında ipotek borçlu evlerde oturan, ama kirasını düzenli ödeyen kiracılar bile oturdukları evlerden kapı dışarı ediliyorlar.

Bizler, insanların zorla tahliye edilmesine karşı mücadele eden Sulukule Atölyesi olarak, milyonlarca ailenin evlerini kaybetmesine, binlercesinin çadırlarda ya da arabalarda barınma mücadelesi vermesine yol açan bir bankanın, bu ölümcül finans stratejisinden en ufak bir ödün vermediği halde,  kurumsal-sosyal sorumluluk kapsamında ödül veriyor olmasını ikiyüzlü buluyoruz. Sulukule’de ve İstanbul’un başka bölgelerinde kentsel dönüşüm adı altında evlerinden ve mahallelerinden koparılan insanların nasıl bir yoksulluk sarmalına itildiklerini  iyi biliyoruz.  Tıpkı DB‘ın, bu finans  politikaları sonucunda, ABD’de milyonlarca ailenin evini kaybedeceğinin farkında   olmamasına imkan bulunmadığını  bildiğimiz gibi... 

Biz, evlerini kaybeden Amerikalıların ve Sulukule Atölyesi gibi mağdurlarla birlikte mücadele veren Amerikalı sivil girişimlerin seslerini duyuyor ve önemsiyoruz. Evet, bizim tam da Urban Age Ödülü için aranan ve benzeri pek de olmayan 'İstanbul’da yaşam ve çevre kalitesini arttırmayı hedefleyen, ortaklık ve işbirliği yoluyla gerçekleştirdiğimiz toplumsal bir projemiz' var. Ama 'kentlerde yaşayan nüfusun karşılaştığı sorunların fark edilmesini ve yaratıcı çözümlerin desteklenmesini' amaçlayan ödüle yukarıdaki sebeplerden dolayı başvurmadık.

Bu ödülün finansmanını sağlayan Deutsche Bank’ı hakiki anlamda sosyal sorumluluk sahibi olmaya davet ediyor, Banka’ya bugün dünyanın neresinde olursa olsun kentlilerin karşılaştığı en temel sorunlardan biri olan barınma sorununda bu kirli oyunu durdurması ve insanların evsizleştirilmesine neden olan süreçleri tersine çevirecek yeni ve yaratıcı uygulamaları bir an önce hayata geçirmesi yönünde çağrıda bulunuyoruz. Bunu yaptığı takdirde, belki seneye Chicago’da düzenlenecek Urban Age Konferansı’nda, Amerikalı jüri, Deutsche Bank Urban Age Ödülü’nü Deutsche Bank’a vermeyi bile düşünebilir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/sulukule-atolyesi-zorla-ev-bosaltmalara-neden-olanlar-kent-odulu-vermesin_73959.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!