Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sulukule Projesine UNESCO Uyarısı

İstanbul'daki kentsel dönüşüm projesi kapsamında 550 yıllık bir tarihe sahip Sulukule semti ile ilgili çalışmaları eleştiren İngiliz The Guardian gazetesi, "Zorlama dönüşüm planı, İstanbul'un eski Roman mahallesinin sonunu getiriyor. Planlar değişmezse UNESCO, İstanbul'u kültür mirası listesinden çıkarabilir" ifadesini kullandı. Robert Tait imzalı

Sabah Gazetesiİstanbul'daki kentsel dönüşüm projesi kapsamında 550 yıllık bir tarihe sahip Sulukule semti ile ilgili çalışmaları eleştiren İngiliz The Guardian gazetesi, "Zorlama dönüşüm planı, İstanbul'un eski Roman mahallesinin sonunu getiriyor. Planlar değişmezse UNESCO, İstanbul'u kültür mirası listesinden çıkarabilir" ifadesini kullandı. Robert Tait imzalı haber-analiz yazıda, Sulukule'nin 3 bin 400 yoksul sakininden pek çoğunun, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasına yönelik proje çerçevesinde yerlerinden zorla uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Bahaneler inandırıcı değil

Yetkililerin bahane olarak ileri sürdüğü, "Uyuşturucu, fuhuş, işsizlik ve cehaletin yozlaştırdığı semti dönüştürmek" savının inandırıcı olmadığı belirtilen yazıda, "550 yıllık bir cemaat ve UNESCO, kentsel yenileme projesine karşı mücadele yürütüyor. UNESCO, planlar değişmezse İstanbul'un kültür mirası listesinden çıkarılabileceğini söyledi. Proje Fatih Sultan Mehmet'ten bu yana burada yaşayan Roma halkının yaşamını tehdit ediyor" itirazı dikkat çekiyor. Haberde ayrıca Sulukule'deki eğlence yerlerinin 1990 yıllarında 'kamu düzeni' kaygıları ile kapatıldığı anımsatılırken, Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Punduk'un "Koruma çabasına evler ile birlikte dahil edilmek istiyoruz" sözlerine yer verildi. Gazeteye konuşan belediye yetkilileri ise, Sulukule sakinlerinin yüzde 80'inin yenileme projesini desteklediğini öne sürdüler.

 İnsanlık dramı yaşanıyor

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Demirdizen, İstanbul Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınan Sulukule'de son 2 yıldır bir "insanlık dramının yaşandığını'' söyledi. "Herkese Sağlık, Güvenli Gelecek Platformu'' adına Sulukule'de basın toplantısı düzenleyen Demirdizen, yaşam koşullarına ilişkin rapora göre, bölgede barınma, hijyen, güvenlik, insani ihtiyaçlar açısından sorunlar olduğunu ve bu sorunların takipçisi olacaklarını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sulukule-projesine-unesco-uyarisi_62745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!