Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Suluova Biyogaz Üretim Tesisi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

''Enerji sektörü, Türkiye'nin büyüme hızından daha hızlı büyüyor'' diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, enerji sektöründe olmalarına rağmen çevreyle alakalı projeleri de yürüttüklerini vurguladı.

yapi.com.tr / AA
Suluova Biyogaz Üretim Tesisi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi Foto: Fatih Mehmet Kürkçü (AA)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Enerji sektörü, Türkiye'nin büyüme hızından daha hızlı büyüyor'' dedi. Yıldız, hayvansal atıkları hammadde olarak kullanacak Suluova Biyogaz Üretim Tesisi'nin temel atma törenine katıldı.

Çevreyle ilgili birçok projeleri olduğunu anlatan Yıldız, çevreyle alakalı bir projelerinin bulunduğunu belirterek ''Bir ton kömürün, 42 günde geliştirdiğimiz bakterilerle tozunu bırakmayan bir sistem kuruldu pilot olarak. Bir ton kömürü bakteriler 42 günde yiyorlar. Oradan gaz çıkıyor. Amerika'da geliştirilen bir teknolojiyle beraber yürüttüğümüz bir çalışma bu. Hümik asit çıkıyor. Toprağın verimini artırıcı, pis kokuları giderici, metalik madenleri çökeltici, şehrin giriş suyunu alıp bunu temizlemede kullanılan birçok malzeme üretiyoruz. Şimdi hamdolsun 28 milyon dolarlık bir yatırımla da onun ticarileşmesi ile alakalı bir proje yürütüyoruz. Bakın, enerji sektöründeyiz ama çevreyle alakalı projeleri de yürütüyoruz. Kendimizi bu manada çevreye borçlu hissediyoruz'' dedi.

Yerli üretime destek

Bakan Yıldız, yerli üretimlere her zaman destek olduklarını, yenilenebilir enerjiye önem verdiklerini ve yerli kaynakları verimli kullandıklarını anlattı.

Amasya'nın Merzifon ilçesinde sayıları 16'ya varan rüzgar gülleri olduğunu anımsatan Yıldız, ''Bulunduğu mekana modernlik katan bu yapının her zaman, her yörede destekleneceğini söylemek isterim. Önümüzdeki süreçte lisansa tabi olmayan 500 kilovatlık yatırımların en az 1 megavata çıkarılacağını şimdiden sizlere aktarmak isterim. Bunu kanun değişikliği ile yapacağız ve artırımını da Bakanlar Kurulu'nun yetkisine vermiş olacağız'' diye konuştu.

Biyogaz üretim tesisi

Bakan Yıldız, temelini attıkları tesisin birçok faydası olacağını ancak en önemlilerinden birinin, atıkların değerlendirilmiş olması olduğunu vurgulayarak, ''Canlı organizmaların her yanının değerlendirilebileceğini biliyoruz. Nasıl bir hayvanın tırnaklarına varıncaya kadar her türlü mikroorganizmanın değerlendirildiği bu ortamda hayvan atıklarının da değerlendirildiği bir ortama gelmiş oluyoruz. Bunu çok değerli buluyorum'' ifadelerini kullandı.

Amasya Valisi Abdil Celil Öz ise Organize Besi Bölgesi'nde temeli atılan tesisin, hayvansal atıkların kirliliğini enerjiye çevireceğini belirtti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tesisin temelini attı.

Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, AK Parti Amasya milletvekilleri Avni Erdemir ve Naci Bostancı, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da katıldı.

ETİKETLER: yeşil kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/suluova-biyogaz-uretim-tesisi-temel-atma-toreni-gerceklestirildi-_100868.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!