Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin İlk Biyogaz Tesisi 2014 Yılında Faaliyete Geçecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanan gübrelerin ve diğer organik atıkların biyogaz tesislerinde işlenerek elektrik ve ısı enerjisine dönüştürüleceği ilk biyogaz projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Türkiye'nin ilk biyogaz projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin İlk Biyogaz Tesisi 2014 Yılında Faaliyete Geçecek

Türkiye'nin ilk biyogaz tesisinin 2014 yılında faaliyete geçeceği bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanan gübrelerin ve diğer organik atıkların biyogaz tesislerinde işlenerek elektrik ve ısı enerjisine dönüştürüleceği ilk biyogaz projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Türkiye'nin ilk biyogaz projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı arasındaki 'Çevre Alanında Ortak İkili İşbirliği' çerçevesinde yürütülüyor.

Projenin ana faydalanıcısı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projenin başarıyla tamamlanması için çalışmalarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yakın iş birliği içerisinde devam ettiriyor. Projeyle gübrelerin ve diğer organik atıkların toprağa ve yüzeysel sulara olan olumsuz etkileri giderilecek, biyogaz tesisinden çıkan maddenin tarım uygulamalarında kontrollü bir biçimde kullanılması sağlanacak.

Proje üç temel hedef çerçevesinde şekillendirildi    

Türkiye'nin ilk biyogaz projesi üç temel hedef çerçevesinde şekillendirildi. Öncelikle hayvansal atıkların yönetimine ilişkin yasal altyapı oluşturulacak daha sonra biyogaz konusunda kurumsal kapasite geliştirilme çalışmaları yapılacak. Son aşamada ise seçilecek pilot bölgede sürdürülebilir bir şekilde işletilebilecek biyogaz tesisi kurulacak.
Biyogaz Projesi kapsamında Alman biyogaz uzmanları Amasya'nın Suluova ilçesinde hayvansal atık sorunu ve biyogaz potansiyelini belirlemeye yönelik detaylı bir analiz yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı 'biyogaz teknik eğitimleri'nin yanı sıra Almanya'da hayvansal atıklarla ilgili yürürlükte olan kanun ve yönetmelikler Türkçe'ye çevrildi.
    
Türkiye'nin biyogaz envanteri çıkarıldı
    
Çalışmalar çerçevesinde Alman Biyokütle Araştırma Merkezi tarafından Türkiye'nin biyogaz envanteri çıkarıldı ve son olarak da pilot bölge seçimi için Türkiye'deki mevcut durumu belirlemek amacıyla hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı çeşitli illerde saha ziyaretleri ve toplantılar gerçekleştirildi. Yasal mevzuat çalışmalarından ve desteklenecek pilot biyogaz tesisinin seçilmesinden sonra Türkiye'nin ilk biyogaz tesisi 2014 yılında faaliyete geçecek.

ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-biyogaz-tesisi-2014-yilinda-faaliyete-gececek_90664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!