Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sur Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla İlerliyor

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Diyarbakır Surları'nı gecekondulardan kurtarmak için başlattığı Kentsel Dönüşüm Projesi hızla ilerliyor. Sur bölgesinde uygulanacak kentsel dönüşüm projesi kapsamında, evleri yıkılan 246 hak sahibine, 16,2 milyon lira ödeme yapıldı.

yapi.com.tr / AA
Sur Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla İlerliyor

TOKİ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Alipaşa-Lalebey ve Suriçi (Cevatpaşa) Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Tarihi Diyarbakır Surları çerçevesinde Valilik, Büyükşehir ve Sur Belediyesi ile TOKİ tarafından yürütülen çalışmalarda, hak sahiplerine yapılacak ödemeler tamamlandı. Proje kapsamında yürütülen uzlaşma çalışmaları çerçevesinde, anlaşmaya varılan ve evleri yıkılan 246 hak sahibine, TOKİ tarafından toplam 16 milyon 247 bin liralık ödeme yapıldı.
    
Bölgenin gecekondular ile plansız yapılardan temizlenmesiyle ortaya çıkan 30 bin 372 metrekarelik alanın TOKİ'ye devri gerçekleşti. Evleri yıkılan 217 aileye TOKİ'nin Çölgüzeli Konutları'ndan konut verilirken, henüz anlaşma imzalamayan ailelerle ilgili süreç devam ediyor. Proje alanında oturan diğer ailelerle yapılan görüşmelerin 2 ay içerisinde tamamlanması öngörülüyor.
   
Tarihi Diyarbakır Surları çevresindeki iki mahallede yer alan bin 596 konutun yıkılmasıyla ortaya çıkacak alan, kent park, yeşil alan ve şehrin diğer ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilecek. Proje tamamlandığında Cevatpaşa'da bulunan Şemhane-Hz.Süleyman Camii çevresi ve Sahabe mezarları da tarihi önemlerine uygun olarak gün yüzüne çıkacak. Açıklamada, gecekondu ve plansız yapıların yıkım işlemlerinin tamamlanmasının ardından Tarihi Diyarbakır Surları'nın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde restore edilerek turizme kazandırılacağı kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sur-bolgesi-kentsel-donusum-projesi-hizla-ilerliyor_86559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!