Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sur'daki Tescilli 'Diyarbakır Evleri' Restore Ediliyor

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde tahribata uğrayan tescilli 347 Diyarbakır evi, restore ediliyor.

yapi.com.tr/AA
Sur'daki Tescilli 'Diyarbakır Evleri' Restore Ediliyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesi, terörün neden olduğu tahribatın ve vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için hayata geçirilen projelerle büyük bir dönüşüm yaşadı. İhya ve imar çalışmalarının sürdüğü ilçede Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Suriçi kentsel sit alanında yer alan Alipaşa Mahallesi ile terör saldırılarında zarar gören Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş ve Cemal Yılmaz mahallelerindeki 347 tescilli Diyarbakır evinin restorasyonu için harekete geçildi.

Bakanlıkça hazırlanan, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanan projeler kapsamında TOKİ tarafından restorasyon süreci yürütülüyor.

Tescilli 347 Diyarbakır evinden 176'sında çalışmalar başlarken, avlusu, cumbası, eyvanı, havuzu, demir ve bazalt işlemeleri bulunan evlerdeki özgün doku korunacak.

Restore edilecek evler yeniden hak sahiplerine verilecek.

Yapılar aslına dönüyor
Restorasyon çalışmalarında yer alan mimar Muhammed Avlar, ilçede yer alan geleneksel tarihi evleri aslına döndürmeye yönelik restorasyon çalışması yaptıklarını söyledi.

İlgili kurumların onayladığı projeler doğrultusunda çalışma yürüttüklerini dile getiren Avlar, bazı yapılarda söküm işleminin tamamlandığını, imalat aşamasına geçtiklerini aktardı.

Avlar, "Yapının özgün mimari ve dokusuna uygun şekilde geleneksel tipolojiyi de dikkate alarak restorasyonu tamamlamaya çalışacağız. Yapılarda Diyarbakır'a özgü Karacadağ'dan çıkarılan bazalt taşları kullanıyoruz." dedi.

Çalışmaların ilgili kurullar tarafından sürekli takip edildiğini anlatan Avlar, restorasyon çalışmalarının aralıksız sürdüğünü kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/surdaki-tescilli-diyarbakir-evleri-restore-ediliyor_182379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!