Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sürdürülebilir Yapılar ve İklimlendirme

Sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltilmesi ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye’de de eş zamanlı olarak tartışılmasını destekleyecek ortamların yaratılmasını amaçlayan Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) Arçelik ana sponsorluğunda düzenlediği 'Sürdürülebilir Yapılar ve İklimlendirme' başlıklı toplantı, YEM'in Fulya'daki

yapi.com.tr
Sürdürülebilir Yapılar ve İklimlendirme

Sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltilmesi ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye’de de eş zamanlı olarak tartışılmasını destekleyecek ortamların yaratılmasını amaçlayan Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) Arçelik ana sponsorluğunda düzenlediği 'Sürdürülebilir Yapılar ve İklimlendirme' başlıklı toplantı, YEM'in Fulya'daki merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıda sürdürülebilir mimarlık, tasarım, uygulama, mühendislik ve çevre boyutları ile masaya yatırıldı. Konferansta, yerli ve yabancı uzmanların katılımlarıyla özellikle sürdürülebilir yapılar ve bu doğrultuda üretilen teknolojilerle, ısıtma-soğutma-havalandırma ürünlerinin bu sistemlere entegrasyonuyla etkin kılınan yapı tasarım süreçleri aktarıldı.Sürdürülebilir Yapılarda Enerji, İklimlendirme ve Süreç Yönetimi

'Sürdürülebilir Yapılar ve İklimlendirme' toplantısının ilk bölümünü oluşturan ve moderatörlüğünü Özyeğin Üniversitesi'nden Prof. Dr. Pınar Mengüç'ün üstlendiği 'Sürdürülebilir Yapılarda Enerji, İklimlendirme ve Süreç Yönetimi' panelinde, LEED uzmanı Cemil Yaman (ERKE Tasarım), mimar Durmuş Dilekçi (Uras+Dilekçi Mimarlık), makine mühendisi Tevfik Hakan Harman (Arçelik) ve mekanik danışman Bahri Türkmen, sürdürülebilir yapılarda enerji ve iklimlendirme çözümleriyle süreç yönetimi konusunda deneyimlerini paylaştılar.

Durmuş Dilekçi: Sürdürülebilirlik, mimarlar için tahrik edici bir konu

Sürdürülebilirlik üzerine düşünmenin mimarlar için ne kadar tahrik edici, cazip bir konu olduğu yorumuyla konuşmasına başlayan mimar Durmuş Dilekçi, ancak 'yapılar'ın önemli olmakla birlikte büyük resmin sadece küçük bir parçasını oluşturduğunu söyleyerek mimari ürünün bulunduğu sokağın, kentin dinamiklerinden bağımsız düşünülemeyeceğini kaydetti. 19. yüzyıla kadar üretilen yapıların çoğunun yeşil, sürdürülebilir olarak kabul edilebileceğini aktaran Dilekçi, bu yüzyılla birlikte başlayan sanayileşmenin ve teknolojik ilerlemenin enerji kullanımı ve sürdürülebilirlik açısından inşaa faaliyetine yansımaları üzerinde durdu.
Türkiye'de sürdürülebilirliğin kutsallaştırıldığını ve ticari bir metaya dönüştüğünü belirten Dilekçi, bir mimar olarak içi bu kadar boşaltımış bir kavram üzerine konuşmakta zorlandığını söyledi ve mimarların konunun doğru anlaşılması için önemli bir rol üstlenebileceğini sözlerine ekledi.

Cemil Yaman: Amaç en az malzeme ve enerji kullanımıyla en fazla faydayı sağlamak

Panelin ikinci konuşmacısı olan LEED uzmanı Cemil Yaman ise, çevre etkileri azaltılmış, ekonomik ve sağlıklı yapılar olarak tanımladığı yeşil binalarda amacın, en az malzeme ve enerji kullanımı ile olabilecek en büyük faydayı sağlamak olduğunu bildirdi. Yaman, yeşil binaların bir diğer hedefinin de, malzeme üreticilerini belli bir noktaya çekmek ve yeşil malzeme üretimini teşvik etmek olduğunu belirtti. Yeşil binalar için sürdürülebilir bir bütünleşik süreç yönetiminin önemine vurgu yapan Yaman, sürecin, tamamlayıcı paydaşları da unutmadan bütün proje disiplinlerini kapsayacak biçimde kurgulanması gerektiğini söyledi. 

Panelin bir diğer konuşmacısı olan Bahri Türkmen de, Türkiye’nin ilk ve tek Platinum LEED Belgeli yapısı Eser Holding Genel Müdürlük Binası'nda gerçekleştirdikleri iklimlendirme projesinin detaylarını paylaştı. Kojenerasyon ve ısı pompasını birlikte kullanan hibrid bir sistem kurduklarını aktaran Türkmen, herbir bileşenin birbirini desteklediğini kaydetti. 

 

Panelin son konuşmacısı Arçelik Sistem Klima Bölge Satış Yöneticisi Tevfik Hakan Harman da Arçelik'in enerji tüketen herşeye yönelik bir çözüm önerisi geliştirme hedefini taşıdığını ve bunları da en verimli biçimde sunmak istediklerini söyledi ve gerçekleştirdikleri projelerden örnekler verdi.http://www.yapi.com.tr/haberler/surdurulebilir-yapilar-ve-iklimlendirme_89840.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!