Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Sürdürülebilirlik Stratejisi Var, ama Çevre Uygulamaları Zayıf"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), İMKB Sürdürülebilirlik Endeksi projesi kapsamında Türkiye'deki sürdürülebilirlik uygulamalarını irdeleyen 'Türk İş Dünyası'nda Sürdürülebilirlik Uygulamaları Değerlendirme Raporu' başlıklı araştırmanın sonuçları açıklandı.

yapi.com.tr / AA
"Sürdürülebilirlik Stratejisi Var, ama Çevre Uygulamaları Zayıf"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), İMKB Sürdürülebilirlik Endeksi projesi kapsamında Türkiye'deki sürdürülebilirlik uygulamalarını irdeleyen 'Türk İş Dünyası'nda Sürdürülebilirlik Uygulamaları Değerlendirme Raporu' başlıklı araştırmanın sonuçları açıklandı. İMKB'den yapılan duyuruda, Türkiye'deki sürdürülebilirlik uygulamaları konusunda, İMKB ile İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği öncülüğünde yapılan ve İMKB'de işlem gören, 11 farklı sektörden 215 şirketin katıldığı araştırmanın PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından raporlandığı kaydedildi.
    
Raporda, iş dünyasının sürdürülebilirlik tanımlamasında ve uygulamalarında eksikliklerini ortaya koyulurken, ankete katılan şirketlerin yüzde 62'sinin sürdürülebilirlik stratejilerinin olduğu, sonuçlarda ise Türk iş dünyasının, operasyonel süreçlerini sürdürülebilirlik stratejilerine göre yapılandırmaları açısından çeşitli sorunlar yaşadığını ortaya koyduğu belirtildi.

Dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde olmayı hedefleyen Türkiye'nin, yeşil ekonomiye dönüşen küresel ekonomide yerini sağlamlaştırabilmesi için kurumsal ve ulusal sürdürülebilirlik stratejisinin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda, kamu-özel sektör işbirliklerinin artmasına imkan sağlayacak olan bu gelişmelerde İMKB Sürdürülebilirlik Endeksi'nin bir kılavuz görevi göreceği ifade ediliyor.
    
Araştırmaya katılan şirketlerden sürdürülebilirlik stratejisi olduğunu belirten yüzde 62'lik kısma bakıldığında, yüzde 80'inin 'sürdürülebilirlik' yaklaşımını şirketin misyon ve vizyonunda ifade ettiği görülüyor. Ayrıca söz konusu şirketlerde bu stratejilerden sorumlu bir kişinin bulunduğu, bu stratejilerin doğru performans göstergelerine bağlandığı ve iletişimin tüm organizasyona doğru bir şekilde yapıldığı gözlemleniyor. Ankete katılan şirketlerin 95'i sürdürülebilirlik konusunun iş yapış tarzları ile ilgili olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, çevre duyarlılığı, sürdürülebilirlik konusunda önem taşıyan konular içerisinde ancak son sıralarda gündeme geliyor. Verilen cevaplar şirketlerin sürdürülebilirliğin ekonomik ve sosyal boyutlarıyla daha çok ilgilendiğini gösteriyor.

Sonuçlar umut verici

Söz konusu rapor hakkında değerlendirme yapan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, raporun, İMKB şirketlerinin sürdürülebilirlik uygulamaları konusundaki durumunu yansıtması, İMKB Sürdürülebilirlik Endeksinin dizaynı için veri sağlaması ve ilerideki yıllarla karşılaştırma yapma ve gelişmeleri tespit etme fırsatı vermesi açısından önemli olduğunu kaydederek şunları ifade etti:
    
''Ankete cevap veren İMKB şirketlerinin hemen hemen tamamı sürdürülebilirlik konusunun şirketlerinin faaliyetleri için önemli olduğunu düşünüyor, 2/3'ü ise sürdürülebilirlik konularında stratejilerinin olduğunu beyan ediyor. Katılımcıların çok azının sürdürülebilirlik konularını tam anlamıyla şirket faaliyetlerine entegre etmiş ve sürdürülebilirlik raporlaması yapıyor olmasına rağmen, ankete cevap veren ve şu anda sürdürülebilirlik raporlaması yapmayanların yaklaşık yarısının önümüzdeki yıllarda raporlama yapmayı düşünmesi piyasamız için umut vericidir.''

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Galya Frayman Molinas ise çevrenin sürdürülebilir olmadığı bir ortamda, ekonomik ve sosyal yaşamın devam etmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak şu görüşlere yer verdi:
    
''Azalan kaynaklar, kirlilik, buna bağlı göç ve diğer toplumsal sorunlar, çevrenin korunması konusunda özel sektörün, kamu ve sivil toplumun işbirliği yapması şart koşuyor. Yaşanabilir bir dünya ve iş yapılabilir bir gelecek, ancak bu işbirliği sayesinde mümkün olabilecek. Sürdürülebilirlik Raporunun sonuçları, bu konuda iş dünyasına büyük sorumluluk düştüğünü gösteriyor. Raporun iş dünyasına yol göstereceğine ve sürdürülebilirlik çalışmalarını hızlandırmaya teşvik edeceğine inanıyorum.''
    
PricewaterhouseCoopers Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Serkan Tarmur da, sürdürülebilirlik konusunun şirketler tarafından tam olarak anlaşılması ve uygulanması konusunda bir takım eksiklikler olduğuna dikkat çekerek, ''Bu çalışma ile kanımca şirketlerimiz ve toplumumuzda sürdürülebilirlik konusundaki farkındalık artacaktır. Yine bu çalışma ile Türk İş Dünyası'nda sürdürülebilirlik konusundaki mevcut durumun anlaşılarak gelişime açık noktaların tespit edilmesi, bu konuda yapılacak iyileştirme çalışmaları için çok önemli bir temel oluşturacaktır. Sürdürülebilirliğin uygulanması ile şirketlerimizin uluslararası platformda önemli bir rekabet avantajı kazanacağına inanıyorum'' sözlerini dile getirdi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/surdurulebilirlik-stratejisi-var-ama-cevre-uygulamalari-zayif_89989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!