Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Suriyelilerin İskânı Ücretli

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Suriyelilere toplu iskân yapılacağını ve ücret alınacağını belirtti. Canikli, vatandaşlığın ise ekonomik ihtiyaca göre olacağını belirtti.

yapi.com.tr
Suriyelilerin İskânı Ücretli

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Suriyelilerin toplu iskanı durumunda iskan yasası gereğince kendilerinden konut ücreti alınacağını açıkladı. Canikli, Suriyelilere vatandaşlık konusunda kendilerinin tamamen ekonomik yararları gözönünde bulundurarak hareket ettiklerini söyledi.

Hürriyet'in haberine göre, TBMM’de bir grup gazeteci ile sohbet eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Suriyelilere vatandaşlık konusunun TBMM’nin gündemine getirileceğini söyledi. Suriyeliler için vatandaşlık sürecinin Türkiye’nin ekonomik ihtiyacına göre yürütüleceğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Kalifiye elemanlar ve ekonomide ara eleman ihtiyacına göre vatandaşlığa alınacaklar. Türklerin çalışmayı tercih etmediği işler var. O işlerde çalışabilirler. Türkiye’deki Suriyelilerin meslek gruplarına kadar herşey biliniyor. Biz bu konuda kamuoyu araştırması yaptırıyoruz. Halkın bir rahatsızlığı yok.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriyelilere TOKİ konutlarının verilebileceği açıklamasını da değerlendiren Canikli önce toplu iskan olacağından konutların ücretsiz verileceğini söyledi. Ancak daha sonra Göç İdaresi Başkanlığı’ndan bilgi aldı ve konutların ücreti karşılığında verileceğini bildirdi. Canikli en son Kırım’dan Türkiye’ye gelen Ahıska Türklerinin iskanını örnek verdi.

5 yıl ücretsiz

Canikli, Ahıska Türklerine verilen TOKİ konutlarının 5 yıl ücretsiz, sonraki 15 yıl ödeme şartıyla verildiğini kaydetti. Canikli, “Toplu konutun yaptığı yerlerde toplu olarak iskan edilecekler. Adaptasyon süreci Türklerin adaptasyonundan daha kolay olur. Çünkü, dil dışında çok şeyimiz ortak” dedi.

Devletin el koyma hakkına sınır

Devletin el koyduğu ya da devlete bağışlanan arsalarla ilgili bir düzenleme yapılacağını da anlatan Canikli, “Devlet okul yapacağım diye el koymuş, 20 yıl boyunca çivi çakmamış. Bu tür durumlara sınırlama getiriyoruz. En fazla 5 yıl. Ya vatandaşa parasını verip okulu yapacaksın ya da arsayı vatandaşa iade edeceksin. Geçmişe dönük uygulama konusunda bir geçiş düşünüyoruz. Birden yürütülürse bir stok sorunu çıkabilir ve kamuya büyük bir yük oluşturur” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suriyelilerin-iskani-ucretli_145582.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!