Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Susuz İstanbul Bu Kez Sudan 50 Milyon Euro Kazanacak

Türkiye bu yıl yine 'susuzluğu ve barajlarda azalan suyu' konuşurken, İstanbul 2009 Mart'ında sudan 50 milyon Euro kazanmaya hazırlanıyor. 16-22 Mart 2009'da 5. Dünya Su Forumu'na evsahipliği yapacak olan İstanbul'a bu çerçevede 8 bini katılımcı olmak üzere 20-25 bin kişinin gelmesi bekleniyor.

Sabah Gazetesi
Susuz İstanbul Bu Kez Sudan 50 Milyon Euro Kazanacak

Türkiye bu yıl yine 'susuzluğu ve barajlarda azalan suyu' konuşurken, İstanbul 2009 Mart'ında sudan 50 milyon Euro kazanmaya hazırlanıyor. 16-22 Mart 2009'da 5. Dünya Su Forumu'na evsahipliği yapacak olan İstanbul'a bu çerçevede 8 bini katılımcı olmak üzere 20-25 bin kişinin gelmesi bekleniyor. Dünya Su Forumu İstanbul 2009'un Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tabasaran, 'suyun yönünün' bu forumda konuşulacağını ifade ederken, "Üç yıl önce bu forum Meksika'da yapıldı. Son iki günü 420 ülkenin bakanı katılıp, kendi ülkelerinde nelep yapacaklarını konuşup, bunun taahütlerini verdiler. İstanbul'da yapılacak olan bu forum dünyanın en büyük su toplantısı olması açısından önemli" dedi.

Su kaynaklı göçler olacak

Dünya Su Konseyi Dünya Su Forumu Koordinatörü Daniel Zimmer, İstanbul Su Forumu'nun Genel Sektreter Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi, VIP Turizm CEO'su Ceylan Pirinçcioğlu ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Tabasaran, forumun altı temadan oluşacağına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Küresel değişimler ve risk yönetimi, iklim değişikliğine uyum sağlamak konuşulacak. Karbondioksit gazını azaltsak bile önümüzdeki yıllarda su kaynaklı göçler olacaktır. Bunları nasıl yöneteceğimiz çok önemli. Yine bir yerde susuzluk olurken, başka bir yerde kuraklık olacak. Dünyada 2 milyar insanın yeterli suyu yok. 200 milyon insan sağlıksız, tehlikeli su içiyor. Yine her gün 2 milyon insan su yüzünden ölüyor. Herkes için herkese su başlığı altında hareket etmek gerek."

Kişi başına günlük su kullanımı miktarı mutlaka 300 litreden 80 litreye inmeli

Türkiye'nin yarı kurak bir ülke olduğunu ancak suyunu akıllı kullanması durumunda sorun yaşamayacağını anlatan Prof. Dr Oktay Tabasaran, "Nüfumuz 100 milyon kişiye doğru gidiyor. Türkiye'de suyun yüzde 74'ü tarımda kullanılıyor, bunun yüzde 50'lere çekilmesi gerek. Her damla suyu bilinçli kullanmalı. Kişi başına günlük su kullanım miktarı 300 litre. Bu rakamı hayat standardı artsa bile biz 80 litreye indirmek gerektiğine inanıyoruz" dedi. Forum için İstanbul Kentsel Su Mutabakatı da hazırlandığını dile getiren Tabasaran, bu mutakabat ile belediye başkanları ve yerel yönetim liderlerinin küresel değişimler konusunda toplu bir girişime davet edileceğini kaydetti.

Konsensüsün ilk kısmının bir bildiri şeklinde olacağını ifade eden Tabasaran, bu mutabakatın bütün dünyaya dağıtılacağını dile getirerek, "Şu anda bir taslak oluşturuldu fikirler alınıp son şekli verilecek" değerlendirmesinde bulundu. Bu arada İstanbul mutabakatında su kayıp miktarının azaltılmasından, kişi başına evsel su tüketiminde tasarrufa, suyla ilgili afetlerin verdiği hasarın Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 5'in altına inmesine kadar birçok sözün yer aldığı gözlendi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/susuz-istanbul-bu-kez-sudan-50-milyon-euro-kazanacak_62530.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!