Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Susuzluğa Çözüm: Deniz Suyu

Avşa Adası, Türkiye'de emsal bir projeye start verdi. Küresel ısınma sebebiyle dünyadaki susuzluk her geçen gün artarken, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde çok önemli bir yere sahip olan bu projeyle 1 ton deniz suyu 1 YTL maliyetle tatlı içme suyuna dönüştürülecek.

Yeni Şafak Gazetesi
3 Susuzluğa Çözüm: Deniz Suyu

ürkiye'nin gözde tatil yerlerinden Balıkesir'in Avşa Adası, küresel ısınma sebebiyle artan su sıkıntısını, deniz suyunu tatlı suya çevirerek aşmaya çalışıyor.

Küresel ısınma karşısında içme suyu sıkıntısı artan Avşa Adası, Türkiye'de emsal bir projeye start verdi. Küresel ısınma sebebiyle dünyadaki susuzluk her geçen gün artarken, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde çok önemli bir yere sahip olan bu projeyle 1 ton deniz suyu 1 YTL maliyetle tatlı içme suyuna dönüştürülecek. Saniyede 46 litre su üretilecek iki aşamalı projenin depo ve şebekeleri içeren ilk bölümü bitti. Tamamı 2008'de bitecek proje kapmasında denizden kendi içme suyunu karşılayacak olan Avşa Adası, çevre adalara da su verir hale gelecek.

Yaz nüfusu 80 bini aşan 38 kilometrekarelik Avşa'nın Belediye Başkanı Cevdet Çağlar, "Küresel ısınma sebebiyle yer altı suları çekiliyor. Zaten su sıkıntısı çekilen adada bu gidişle bir kaşık su bulamayacak hale geleceğiz. Bu korkumuz bizi yeni projelere itti. Kuveyt gezisi sırasında Kızıldeniz'de uygulamayı gördüm. Esinlenerek, bu projeyi Türkiye'de ilk defa Avşa Adası'nda gerçekleştirmeye çalışıyoruz" dedi.

İki aşamada gerçekleştirilecek olan Türkiye'nin emsal projesinin şebeke ve 3 bin tonluk dopoları içeren bölümünün 4 milyon YTL'ye tamamlandığını belirten Başkan Çağlar, "Üretilen suyumuz içme suyu kalitesinde olucak. Hatta Sağlık Bakanlığı'ndan izin alarak pet şişe üretimi bile yapabiliriz. İller Bankası ile belediyemizin ortak çalışması. Projenin yeterlilik ihalesi yapıldı. İhaleye giren 5 firma var. Bunlar projelerini tamamlayıp İller Bankası'na verilecek. Ağustos ayı sonuna kadar her şey belli olacak" diye konuştu.

Proje kapsamında 1 ton suyun maliyetinin 1 YTL olarak hesaplandığını ifade eden Çağlar sözlerine şöyle devam etti:

"1 saniyede 46 litre su üreteceğiz. Ama aynı zamanda bu 110 litreye kadar çıkabilecek kapasitede olacak. Herkesin gözü bizim üzerimizde. Umudum çok başarılı olacak. Avşa denizden içme suyuna 2008'de kavuşacak. Hatta su sıkıntısı çeken komşu adalarımıza bile su vermeyi düşünüyoruz. Projeyle birliktte adanın yer altı suları, yeşili artacak, bunun güzelliği adadaki birçok şeye yansıyacak".

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/susuzluga-cozum-deniz-suyu_55544.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Avşa Adası için gecikmiş olsa da gerçekten güzel bir çalışma oldu. Gerçi yeni su için yeni altyapı yaptılar ama ihaledeki meçhul işler suyu geciktirdi. Hayırlı olmasını diliyorum. Bu sayede adada üzüm yetiştiriciliği yeniden canlanacak. YANITLA
  • gercekten çok ihtiyaç olan seyi cözdunuz ileri dönuk sizden daha guzel şeyler de bekliyoruz tşk ederim. YANITLA
  • çok güzel bilgiler var, çok teşekkür ederim. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!