Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Susuzluğa Gökçek Çözümü: 'Ankaralılar Tatile Çıksın'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Her şeyi Cenab-ı Allah bilir, yağmur gelirse bir sorun yok" dedi.

Milliyet Gazetesi
Susuzluğa Gökçek Çözümü: 'Ankaralılar Tatile Çıksın'

nkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dünkü basın toplantısında Ankara'nın su sorununu çözmek konusunda umutlu bir açıklama yapmadı. Kızılırmak projesini aralık ayında bitirmeye çalıştıklarını kaydeden Gökçek, "Önümüzdeki sene Ankara'da su durumu ne olur derseniz, Cenab-ı Allah dilerse bir anda susuzluğumuz gider" dedi. Gökçek 48 saatlik dönüşümlü su kesintisi programına başlanan Ankara'ya Kızılırmak'tan su taşıyarak kısmi çözüm sağlanacağını da ifade etti.
Kendi belediye personelinden örnek vererek, Ankaralılara su kesintisine çözüm olarak tatile çıkmalarını öneren Gökçek, "Belediye personelini 2 aylık izne göndermeyi planlıyorum, bir kasaba nüfusu kadar insan Ankara'dan ayrılır. Vatandaşlarımız tatile çıksın. Bir 50 bin, 60 bin kişi bir süre Ankara'dan ayrılsa biraz rahatlarız. Annelerini, babalarını ziyaret etseler fena mı olur?" diye konuştu.

Yağışlar az olursa feci
Bazı bilim adamlarının aralığa kadar geçen yılın yarısı kadar yağış öngördüğünü belirten Gökçek, eğer yağışlar böyle az olursa "Ankara için feci bir netice" olacağını söyledi. Gökçek, şunları kaydetti:

"Ağustos 2006 ile Ağustos 2007 arasındaki Ankara barajlarına gelen su miktarı 22 milyon metreküp. Günlük minimum 1 milyon metreküpten hesaplarsak, yıllık ihtiyacımız 365 milyon metreküp. Buharlaşmayı da katarsak bu rakam 400 milyon metreküpü bulur. Bu hesapta 22 milyon metreküpün ne kadar küçük bir rakam olduğunu takdirinize bırakıyorum. Her şeyi Cenab-ı Allah bilir, yağmur gelirse bir sorun yok."

Gökçek, "Bunun önlemleri neden alınamadı? Sorumlusu kim?" sorusuna da, "Bütün dünyada kuraklık bir anda olmaya başladı. Bir anda başımıza geliyor. Allah'ın bu kadar afet vereceğini düşünemedik. Zekâ seviyemiz Allah'ın bir anda vereceğini düşünecek kadar yüksek değil. Zekâ seviyesi yüksek olanlar varsa onlar düşünseydi" karşılığını verdi.

Suçu DSİ'ye attı
Gerede Havzası'na baraj inşa edilmesi gerektiği konusunda DSİ'den yetki alamadıklarını ve DSİ'yi bu konuda uyardıklarını savunan Gökçek, "İçme suyu temini DSİ'ye aittir, ancak DSİ müsaade ettiği durumda belediyeler içme suyunu karşılamak konusunda çalışma yürütür. Suçlamaların muhatabı Ankara Büyükşehir Belediyesi olamaz" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/susuzluga-gokcek-cozumu-ankaralilar-tatile-ciksin_55679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!