Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yağmur Yağsa da Çözüm Olmayacak

Prof. Şen, önümüzdeki yıllarda yağışların mevsim normallerine ulaşması durumunda dahi barajların kendisini uzun süre toplayamayacağını belirterek, "Artık yağmur yağsa dahi çözüm değil" dedi.

Sabah Gazetesibr/>

Yağışların azalması ve aşırı sıcaklarda buharlaşma yüzünden sürekli suyu azalan barajlar son yılların en düşük doluluk oranlarına ulaştı. İstanbul'un barajlarındaki su miktarı ağustos ayı itibarıyla toplam kapasitenin yüzde 27.81'ine düştü.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi Meteoroloji bölümünden Prof. Dr. Orhan Şen, yapay yağış önerdi. Prof. Dr. Orhan Şen, buharlaşma yoluyla kaybedilen su miktarının ağustos ve eylül aylarında en yüksek seviyeye çıktığına işaret ederek, önümüzdeki dönemde barajlardaki suyun daha da aşağıya çekileceğini vurguladı. Prof. Şen, önümüzdeki yıllarda yağışların mevsim normallerine ulaşması durumunda dahi barajların kendisini uzun süre toplayamayacağını belirterek, "Artık yağmur yağsa dahi çözüm değil" dedi.

Önümüzdeki yıllarda sürecek
Önümüzdeki yılların da kurak geçeceğini tahmin ettiğini söyleyen Prof. Dr. Orhan Şen, bu durumda barajların dolmayacağını belirtti. Geçmiş yıllarda eylül aylarında suyu azalan barajların bahar aylarında yeniden en yüksek doluluk oranına ulaştığını anlatan Şen, şimdi ise suyun çok düşük seviyelere indiğini belirtti. Şen, şöyle konuştu:

"Yağışların normale döneceği garanti değil. Önümüzdeki 2007-2008 kışı da kurak geçecek gibi görünüyor. Kaldı ki yağışlar normal dahi olsa barajların toparlanması zordur. Ortalama yağış miktarı senede metrekareye 700 kilodur. Bu sene ise tahmini 450- 500'ler civarındaydı yağış. Barajlar susuzluk noktasına geldi. Dolayısıyla bu barajların tekrar yüzde 90, yüzde 100 gibi doluluk oranlarına ulaşması artık çok zor. Barajlar 2-3 sene kendini toparlayamaz."

Toprak su tutmuyor
Küresel ısınma nedeniyle yağışların da değiştiğini söyleyen Orhan Şen, artık bir anda gelen hızlı yağışlar görüldüğünü belirtti. Bu nedenle toprağın suyu tutamadığını belirten Şen "Artık şiddetli yağışlar oluyor. Yağışta şiddet yüksek olunca yağan yağmur derelere ve denizlere akıyor. Bunun da çok faydası olmuyor" diye konuştu. "Türkiye yağmur sularını barajlara akıtmaktan, şehirlere göçleri engellemeye kadar her şeyi denemeli" diyen, su miktarını artıracak bir öneride daha bulunuyor: "Yapay yağmur. Bu yüzde 10- 11 gibi bir oranda su miktarını artırabilir. Biz bunu 1990-94 senelerinde Türkiye'de yaptık. Kuraklığa çare değil. Ama yapılabilecek şeylerdir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yagmur-yagsa-da-cozum-olmayacak_55658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!