Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Suudi Arabistan Yılın İlk Çeyreğinde 14 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı

Orta Doğu'nun en çok yatırım yapan ülkesi olma özelliğini elinde bulunduran Suudi Arabistan, 2012 yılının ilk çeyreğini 14 milyar dolarlık yatırım ile kapattı. Suudi Arabistan'da, özellikle yeni kurulan ekonomik şehirler ile Mekke'de Kabe'nin genişletilmesi, tren yolu, otoban, sağlık, endüstri, bankacılık, enerji, emlak sektörü gibi alanlarda

yapi.com.tr / AA
Suudi Arabistan Yılın İlk Çeyreğinde 14 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı

Orta Doğu'nun en çok yatırım yapan ülkesi olma özelliğini elinde bulunduran Suudi Arabistan, 2012 yılının ilk çeyreğini 14 milyar dolarlık yatırım ile kapattı. Suudi Arabistan'da, özellikle yeni kurulan ekonomik şehirler ile Mekke'de Kabe'nin genişletilmesi, tren yolu, otoban, sağlık, endüstri, bankacılık, enerji, emlak sektörü gibi alanlarda milyarlarca dolarlık yatırımlar sürüyor.
   
2011 yılını 13 milyar dolarlık yatırım ile kapatan Suudi Arabistan'ın önemli bankalarından National Commercial Bank (NCB), yatırımlarıyla ilgili bir rapor yayınlandı. Suudi basının geniş yer ayırdığı raporda özellikle inşaat sektörüne yönelik yatırımlardaki artış dikkatleri çekti. Raporda, ülkenin en çok yatırım yapılan bölgesi olarak Mekke ve Cidde'nin bulunduğu doğu bölgesi ön plana çıkıyor. Buna göre yatırımların yüzde 22'lik kısmı Mekke'de gerçekleştirilecek. Petro-kimya ve endüstriyel yatırımlar da yine bu bölgede yer alan Cidde'de hayata geçirilecek.
    
Suudi şirketler, Türk inşaat firmalarını bekliyor
    
Raporda, 'Türkiye'nin İstanbul'u' olarak adlandırılan Cidde'nin, Kızıldeniz sahilinde olması nedeniyle dev tatil köyleri ve yerleşim merkezlerine ev sahipliği yapacağı belirtiliyor. Bu dev yatırımları ellerinde bulunduran Suudi şirketlerin ise daha çok Türk inşaat firmaları ile ortak şirketler kurarak, Türkiye'nin inşaat alanındaki deneyimlerini paylaşmak istedikleri kaydediliyor.
    
NCB'nin raporuna göre, 10 yılda nüfusunu ikiye katlayan ve toplam 5 milyon nüfusa ulaşan Cidde'de, özellikle yeni ek havalimanı ile 2020 yılına kadar yıllık 80 milyon yolcu hedefi doğrultusunda alt yapı ve turizm yatırımları da ön plana çıkıyor. Gayrimenkul alanında atılımların yaşandığı Cidde ve Mekke'de orta gelir grubuna yönelik onbinlerce konut inşaa ediliyor. Başkent Riyad ise daha çok alt yapı ve inşaat yatırımlarından pay alıyor. Ülke otobanlar, tren yolları ile örülürken bu projelerden daha çok batılı şirketlerin pay aldıkları dikkati çekiyor.

Rapora göre, emlak sektörü toplam yatırımların yüzde 26'sını elinde bulunduruyor. Hükümet ülke çapında her yıl 500 bin ev inşa etmeyi planlıyor. Sadece bu inşaatlar için 66 milyar dolar harcanacağı belirtiliyor. Mekke'de 7 bin konut inşa edilmesi planlanırken, ayrıca dev alışveriş merkezleri, spor salonları ve okulların da yatırım planları arasında yer aldığı vurgulandı.

ETİKETLER: ekonomi dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/suudi-arabistan-yilin-ilk-ceyreginde-14-milyar-dolarlik-yatirim-yapti_91724.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!