Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BMB Suudi Arabistan'da 450 Milyon Dolarlık Sosyal Konut İnşa Edecek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Suudi girişimcilerin Türk girişimcilerle çok daha fazla iş yapmak istediklerini belirterek, bu memnuniyetin sonucu BMB şirketinin 450 milyon dolarlık sosyal konut inşası işini aldığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
BMB Suudi Arabistan'da 450 Milyon Dolarlık Sosyal Konut İnşa Edecek

Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu'na katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere Riyad'a gelen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Jabara bin Eid el-Seraisry, Konut Bakanı Shwesh bin Saud el-Dhowaihy, Riyad Ticaret Odası Başkanı Abdulrahman el-Zamil ile görüştü. Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Çağlayan, Suudi bakanlara ve Suudi iş adamlarına yeni teşvik sistemini anlattıklarını, ABD ve Avrupa'dan çekilen Suudi fonlarını Türkiye'ye yatırıma çağırdıklarını anlattı.
     
Suudi girişimcilerin, Türk girişimcilerin çekingen davranmasından yakındıklarını, 'kardeş ve dost' Türk girişimcilerle çok daha fazla işbirliği, ticaret ve ortak yatırım yapmak istediklerini belirten Çağlayan, Suudi girişimci ve yetkililerinin memnuniyeti neticesinde bir Türk girişimci olan BMB Grup'un 450 milyon dolarlık sosyal konut yapımı işini aldığını, bunun yılbaşından bu yana Medine Havaalanı ve tren istasyonunun ardından alınan ikinci büyük iş olduğunu bildirdi. Türkiye'de konut yatırımıyla ilgilenen yatırımcıları da bilgilendirdiklerini, GYODER ile işbirliği yapabileceklerini düşündüğünü anlatan Çağlayan, İstanbul ve Türkiye'nin mutlaka kazançlı çıkaracağını ifade etti.
     
Riyad, Cidde ve Suudi Arabistan'ın doğusu hariç diğer bölgelerde gıda işleme tesisi kuracak işletmelere yüzde 75'i kamu fonundan sıfır faizli kredi verileceğini ifade eden Zafer Çağlayan, ''Suudi işadamlarıyla ortaklık istiyorlar. 500 bin konut yapımı gündemde. Somut hale gelmiş. Yakın bir çalışma içine gireceğiz. Firmalarımızın mümkün olduğu kadar çok pay almaları konusunda çalışmalar yapacağız'' diye konuştu.
    
Revaklar korunacak
    
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri sonucu Kabe'nin etrafındaki revakların yerinde korunmasından duyulan memnuniyeti Suudi makamlara ilettiklerini dile getiren Bakan Çağlayan, revakların sadece genişleme yapılacak tarafındaki kısmının Türk taşeron firma Gür Yapı tarafından sökülerek, genişletilecek bölgeye nakledileceğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bmb-suudi-arabistanda-450-milyon-dolarlik-sosyal-konut-insa-edecek_105273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!