Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Suya Gömülmeden Sualtına...

Maldivler’de bakanlar suyun altında gerçekleşecek bir kabine toplantısına hazırlık amacıyla yoğun bir şekilde dalış dersleri alıyor. Aralıkta Kopenhag’da yapılacak iklim değişikliği zirvesinden önce düzenlenecek sualtı toplantısında amaç, küresel ısınma ve deniz seviyesindeki yükselme nedeniyle oluşan tehdide dikkatleri çekmek.

Radikal Gazetesi
Suya Gömülmeden Sualtına...

Maldivler’de bakanlar suyun altında gerçekleşecek bir kabine toplantısına hazırlık amacıyla yoğun bir şekilde dalış dersleri alıyor. Aralıkta Kopenhag’da yapılacak iklim değişikliği zirvesinden önce düzenlenecek sualtı toplantısında amaç, küresel ısınma ve deniz seviyesindeki yükselme nedeniyle oluşan tehdide dikkatleri çekmek. 17 Ekim’de Devlet Başkanı Muhammed Naşid’in başkanlık edeceği toplantıda kabine üyeleri dalgıçların kullandığı el işaretleriyle anlaşacak.

Toplantıya hazırlık için 14 üyeli kabine temel tüplü dalış dersleri aldı, Naşid ise sertifikalı bir dalgıç olduğu için ders almadı. Toplantıda kabine üyeleri dalgıç kıyafetleri ve ekipmanlarıyla 6 metre derine inecek ve sera gazını kesmeleri için diğer devletlere yönelik bir çağrıyı onaylayacaklar.

‘Yeni yurt’ seçeneği vardı

Sri Lanka’nın güneybatısındaki Maldiv takımadaları iklim değişikliğinin yoğun tehdidi altında. 2007’deki BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nde 2100’den itibaren deniz seviyelerinde 18’den 59 santimetreye bir yükselme olması durumunda Maldivler’de yaşama koşullarının yok olacağı uyarısı yapılmıştı. Toprakların yüzde 80’inden fazlası Ekvator boyunca 850 km’lik alana uzanmış mercan adalarından oluşuyor. Ülkedeki tehlike sebebiyle Naşid, 330 bin vatandaşı için Avustralya, Hindistan veya Sri Lanka’da ‘yeni yurt alma’ seçeneğini gündeme getirmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suya-gomulmeden-sualtina-_73040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!