Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Suyun Üstüne Rüzgar ve Güneş Santralleri Kurulacak

Yabancı yatırımcıların talebi üzerine denizler ile birlikte doğal ve suni göllerin üzerine rüzgar ve güneş santralleri kurulacak. Kurulacak santrallerde üretilen elektriğe devlet dövizle alım garantisi verecek.

yapi.com.tr
Suyun Üstüne Rüzgar ve Güneş Santralleri Kurulacak

AKP'nin Meclis'e getirdiği çevreyle ilgili yasa teklifinin içerisinden denizleri, doğal gölleri ve suni göletleri yatırımcıların istilasına açacak kritik bir madde çıktı. Yabancı yatırımcıların talebi üzerine torba teklife eklendiği belirtilen maddeye göre, denizlerin üstüyle doğal ve suni göllerin üzerine rüzgar ve güneş santralleri kurulacak ve devlet, buralarda üretilen elektriği döviz garantisiyle satın alacak. Ayrıca deniz, göl ve göletlerin içinden artık elektrik iletim hatlarının geçirilmesine de izin verilecek.

Alım garantili ihale
Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Enerji Bakanlığı denizlerin üzerine de rüzgar santrali kurdurmak için ihale açtı. Geçtiğimiz Haziran ayında Resmi Gazete'de duyurusu yapılan ihale için son teklif verme tarihi olarak 23 Ekim 2018 belirlendi. Şartnameye göre, Türkiye'deki denizlere toplam bin 200 megavat kapasiteyle deniz üstü (off-shore) rüzgar enerjisi santralleri kurulacak ve bu santrallerde üretilen elektrik dolar garantisiyle devlet tarafından satın alınacaktı. Şartnamede, ihalenin kesin tarihinin daha sonra belirleneceği ve katılacak firmaların kilovatsaat başına tavan fiyat 8 dolar/sent üzerinden açık eksiltmeyle yarışacakları bilgisi de yer aldı.

*

Kıyılara Santral Kurulabilecek
Meclis Genel Kurulu'nda bulunan ve içerisinde market poşetlerinin parayla satılmasını zorunlu hale getiren maddenin de bulunduğu teklife göre, Enerji Bakanlığı kıyıların yanı sıra deniz, tabii ve suni göller gibi su alanlarını imar planı kararıyla yenilenebilir enerji kaynak alanları ilan edebilecek ve buralara yenilenebilir enerji üretim santralleri yapılabilecek. Ayrıca kıyılar dahil deniz, göl ve göletlerden artık enerji iletim hatları da geçirilebilecek. Maddenin yasalaşması halinde Türkiye'nin tüm kıyıları ile deniz, göl ve göletlerinin üzerine isteyen rüzgar, isteyen güneş santralleri kurup işletebilecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suyun-ustune-ruzgar-ve-gunes-santralleri-kurulacak_168915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!