Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Suyun Yarısı Yoldayken Kayboluyor

Elektrikten sonra suda da kayıp-kaçak ortaya çıktı. Yetkililere göre su şebekesindeki kayıplar yüzde 50’ye kadar çıkıyor. Çözüm tasarruf, teknoloji ve evsel atık suların geri kazanımı.

yapi.com.tr
Suyun Yarısı Yoldayken Kayboluyor

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre, Kuraklık ve Su Kanunu Çalıştayı’ndaki sunumlar kitaplaştırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz’in sunumuna göre, suda tasarruf gerekiyor. Akdeniz, “Su tasarrufu için tüketim oranlarının düşürülmesi, evde, tarımda, sanayide alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Şebeke kayıpları ülkemizde ciddi problem, yüzde 15 -50 arasında değişiyor. Kayıplar doğuya gittikçe artıyor. Şebeke kayıplarının bir kısmı fiziksel kayıp, bir kısmı da Kaçak kullanımlar” dedi.

Hortumlu tasarruf mümkün

Kaçak konusunda halkın gelirinin de önemli olduğunu vurgulayan Akdeniz, “Halkın gelirinin üstünde talepte bulunursanız, kaçak kullanımları artırabilirsiniz” dedi. Tasarruf için teknolojinin kullanımına örnek veren Akdeniz, “ODTÜ tarafından yapılan bir çalışmada Kayseri’de bir tekstil firmasında suyun kullanımı planlandı ve yüzde 30 tasarruf sağlandı. Hortuma bir aparat takılarak suyun tasarrufu sağlandı. 7-8 yıl önce tekstilde 1 ton üretim başına 12 ton su kullanılırken, şu anda 3-5 ton arasında kullanılıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suyun-yarisi-yoldayken-kayboluyor_127710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!