Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''TAKBİS, 2015'te Devreye Alınabilir''

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) projesiyle Türkiye'nin tapu ve kadastro bilgilerinin elektronik ortama aktarılmasına başlandığını belirterek, ''TAKBİS, 2015'te devreye alınabilir'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''TAKBİS, 2015'te Devreye Alınabilir''

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, ''2011 Yılı Çalışmalarının Değerlendirilmesi ve 2012 Yılı Hedeflerinin Belirlenmesi Çalıştayı'', Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunan Starlight Convention Hotel'de başladı.

Çalıştayın açılışında konuşan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Vekili Gökhan Kanal, teşkilatın 164 yıllık bir kurum olduğunu hatırlattı. Kanal, kurumda son 8 yılda, Türkiye kadastrosunun tamamlanması, tapu kadastro bilgi sisteminin yaygınlaştırılması, arşiv bilgi sisteminin kurulması, yeni ölçüm teknikleri ve modernizasyon üzerine pek çok projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Kanal, açılış oturumundaki konuşmasının ardından TSE-ISO-9000 kalite belgesi almaya hak kazanan bölge müdürlüklerinin temsilcilerine belgelerini verdi.

Gökhan Kanal, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşam, özgürlük ve mülkiyetin dünyada tartışılmayan, evrensel üç temel hak olduğunu vurguladı. Kanal, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün de mülkiyet ve buna ilişkin hakların tesisi ve muhafazası ile görevli olarak, devletin en önemli fonksiyonlarından birini yerine getirdiğini bildirdi.

Genel müdürlüğün, devlet-vatandaş ilişkilerinin en yoğun yaşandığı kamu kurumlarından olduğuna değinen Kanal, kurumun ''Tapu Tüzüğü'' çalışmasının tamamlandığını ve imzaya sunulacağını bildirdi.

Yeni tüzükle elektronik ve dijital ortamda tutulan verilerin sicil olarak kabul edilmesinin sağlanacağını belirten Kanal, ''Böylelikle bizim halihazırda defterlerde tuttuğumuz sicillerin yanı sıra elektronik ortamda yapılan değişikliklerin de sicillere işlenebilmesini sağlayacağız'' dedi.

Tapu ve kadastro müdürlüklerinde otomasyona geçtiklerini ve ''Sıramatik''lerin devreye girdiğini dile getiren Kanal, sistem sayesinde hem kurumdaki yığılmaların hem de suistimallerin önüne geçileceğini vurguladı.

Müdürlüklere başvuran vatandaşların cep telefonlarına işlemleri bitince kısa mesaj gönderildiğin, bu sayede kurumdaki bekleme süresini kısalttıklarını belirten Kanal, şöyle konuştu:

''Bu arada bankalarla da anlaşmalar yaparak, sistemlerimizi onlara açıyoruz. Vatandaşlar harç ödemelerini bankaya yaptıkları anda biz bunu görebiliyoruz. Bütün işlemler bittiği zaman vatandaşları akit masasına davet ediyoruz. Akit masaları gerekli güvenlik kameralarıyla sürekli takip ediliyor. Böylelikle kurumumuz hakkında çıkan dedikoduların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bu konuya özellikle bakanımız Erdoğan Bayraktar da büyük önem veriyor.''

Kanal, TAKBİS projesiyle Türkiye'nin tapu ve kadastro bilgilerinin elektronik ortama aktarılmasına başlandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''TAKBİS, tamamlandığında vatandaşlar, mahkemeler, polis ve emlakçı gibi meslek gruplarına açılacak. Her kurum veya kuruluş kendi kategorisine istedikleri bir yere ait genel bilgilere ulaşabilecek. Kişisel verileri ise güvenlik gerekçesiyle asla göremeyecekler. Bu konuda gerekli altyapı çalışmaları yapılıyor. TAKBİS, 2015'te devreye alınabilir.''

Çalıştay, 29 Ocak Pazar Günü sona erecek.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/takbis-2015te-devreye-alinabilir-_90564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!