Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Taksim – Şişhane Metrosu 2007’de Hizmete Giriyor

İnşaatı tamamlanan ve elektro-mekanik işleri başlamak üzere olan Taksim - Şişhane Metro Tünelleri'nde incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1 yıl sonra açılacak hattın Taksim-Şişhane arasını 2,5 dakikaya indireceğini müjdeledi.

ibb.gov.tr
Taksim – Şişhane Metrosu 2007’de Hizmete Giriyor

nşaatı tamamlanan ve elektro-mekanik işleri başlamak üzere olan Taksim - Şişhane Metro Tünellerinde incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1 yıl sonra açılacak hattın Taksim-Şişhane arasını 2,5 dakikaya indireceğini müjdeledi. Gezi sırasında metro tüneli hakkında basın mensuplarına bilgiler veren Başkan Kadir Topbaş, Şişhane-Yenikapı hattının ise 2009 yılı başında devreye almayı hedeflediklerini kaydetti.

Taksim – Şişhane Metrosu için yapılan çalışmalarda 100 bin metreküp kazı yapıldığını ve hattın 92 vagon dahil olmak üzere toplam 420 milyon dolara mal olacağını anlatan Kadir Topbaş, “Bu hattın Yenikapı’ya gelmesi çok önemli. Yenikapı bir düğüm noktası. Yenikapı’dan metroya binen bir insan 28 dakikada Darüşşafaka’ya gidecek. Kartal’dan metroya binen bir insan isterse havaalanına, isterse Levent’e rahatlıkla gidebilecek” dedi.

Haliç ‘Mimar Sinan Köprüsü’ ile geçilecek
Taksim-Yenikapı Hattı’nın Haliç geçişinin Mimar Sinan Köprüsü tarzında bir köprü ile yapılacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Köprünün sondaj çalışmaları bitti, yakında inşaatına başlayacağız. Bu sevindirici. Çünkü 6-7 yıl sadece Anıtlar Kurulu dönemi geçti. Hep kaybedilen zamanlar. Bunları telafi etmek için gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu. Gezinin sonunda metro tünellerinde gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Kadir Topbaş, fotoğrafın tünele yerleştirileceğini söyledi.

Metro tamamlandığında Darüşşafaka -Yenikapı arası sadece 28 dakika
Taksim – Yenikapı metro projesi, Taksim – Unkapanı (2 bin 600 metre) ve Unkapanı – Yenikapı (2 bin 600 metre) olarak iki kısımdan oluşuyor. Toplam uzunluğu 5 bin 200 metre olan hat üzerinde Şişhane, Unkapanı, Şehzadebaşı ve Yenikapı İstasyonları bulunuyor. Bu hattın toplam inşaat maliyeti ise 150 milyon dolar. İnşaatı büyük bir hızla devam eden 2 bin 600 metrelik Unkapanı – Yenikapı Metro Tüneli inşaatının yüzde 92’si, 422 metrelik Aksaray bağlantısın tünel kısmının da yüzde 52’sinin tamamlandı.

Tüm kaba inşaatı tamamlanan Şişhane istasyonu, yolcuların bilet aldığı, turnikelerden geçerek perona indiği kontrollü alanların bulunduğu kat anlamına gelen 2 konkorstan oluşuyor. İstasyonun Şişhane meydanına çıkan erişim noktaları yanında İstiklal Caddesi, nostaljik tramvay ve tünele çıkış veren (Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi önü) bağlantısı ve zıt tarafta da ana cadde altından geçit ve Kasımpaşa bölgesi yönüne yaya erişim bağlantıları var. Yolcular ortalama 30 m yerin altında, alışveriş mağazaları bulunan istasyona merdiven, yürüyen merdiven veya sakat asansörleri ile ulaşacaklar. Taksim-4.Levent Metrosunun güney uzantısı olan Taksim-Yenikapı ile kuzey uzantısı 4.Levent –Darüşşafaka bittiğinde; Yenikapı – Darüşşafaka arasında yolculuk süresi 28 dakika olacak.

İlave yolculuk süreleri ise şöyle; Yenikapı – Taksim 8 dakika, Yenikapı – Şişhane 5,5 dakika, Şişhane – Taksim 2,5 dakika, Taksim – 4.Levent 12 dakika ve 4.Levent – Darüşşafaka 8 dakika.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim--sishane-metrosu-2007de-hizmete-giriyor_47398.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!