Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Taksim Meydanı'na Cami İhtiyaç Değil Siyasi Hamle"

Koruma Kurulunca onaylanan Taksim Cami Projesi’nin ideolojik bir mesele olduğuna dikkat çeken mimarlar ve şehir plancıları, kararın referandum öncesinde verilmesinin manidar olduğunu vurguladı

yapi.com.tr
3 "Taksim Meydanı'na Cami İhtiyaç Değil Siyasi Hamle"

Yıllardır sık sık iktidar tarafından gündeme getirilen Taksim Meydanı’nda cami projesine onay verildi. Taksim Meydanı’nda yapılması planlanan cami projesine İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 19 Ocak’ta onay verdiği ortaya çıktı.

180 araçlık otopark

Bu kapsamda, ilk etapta bölgedeki dükkânlar tahliye edilecek. Ardından da ruhsatlandırma aşamasına geçilecek. Kuruldan geçen projenin 482 metrekarelik bir alanda gerçekleşeceği ifade edilirken caminin taban oturumu da 900 metre olarak belirlendi. Planlanan caminin zemin üstü bina yüksekliği 20,7 metre, kubbe yüksekliği 9,6 metre, mahya yüksekliği ise 30,3 metre olarak hesaplandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait arsa üzerine yapılması planlanan caminin üç kat altına 180 araçlık otopark ve konferans salonu yapılmasının da planlandığı ifade edildi.

Taksim Camisi için Kurul’dan Onay Çıktı

Zamanlama manidar

Birgün Gazetesi'nden Rabia Yılmaz'ın haberine göre, Projeye yönelik Mimarlar Odası tarafından açılan davaların iptal edildiğini, bölgede ciddi bir mülkiyet sorunu da olduğunu aktaran TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, “Bu kararın alelacele verilmesindeki amaç, özellikle de referandum öncesinde gerginlik yaratmak. Toplumun bu kadar hassas olduğu bir bölgede, esas olarak insanları cami fikriyle karşı karşıya getirmek için yapılan bu hamlenin zamanlamasını manidar buluyorum” dedi.

Yapıcı, “Burada mesele cami fikri değil, açtığımız davalarda da belirttiğimiz gibi o alana cami yapılamayacağıdır. İşin esası proje son derece politik. Projeyi referandum öncesi ve bir ibadet yeri ihtiyacının olmadığı bugün ortaya çıkararak bunu çok açık bir şekilde ortaya koyuyorlar” diye konuştu.

Toplum gerilim içine sürüklenmek isteniyor

Kurul kararını inceleyeceklerini ve gerekli hukuki adımları atacaklarını kaydeden Yapıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki bütün malvarlıklarının Varlık Fonu’na devredildiği gün, bütün dikkatleri dağıtacak nitelikte, yine bir ibadet yerinin siyasete alet edildiğini görüyoruz. Hem de bu kadar hassas bir yerde. Taksim gibi toplumun bütün vicdanının, yüreğinin attığı meydanlara yönelik hamlelerle toplumun, çok önemli bulduğu referandum öncesi kışkırtılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Bundan uzak durulması ve toplumu idare edenlerin bu hassasiyetlere çok dikkat etmesi gerekir. Ancak anlaşılıyor ki, toplum bir gerilim içine sürüklenmek isteniyor.”

Birdenbire ortaya çıkması düşündürücü

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Kahraman ise, kararı şu şekilde değerlendirdi:

“Mevcut imar planlarına yönelik bizim açtığımız davada idare mahkemesinin verdiği iptal kararı Danıştay tarafından geri çekilmişti. İmar planlarının yeniden gündeme gelmesiyle birlikte bu cami alanı meşrulaşmış oldu. Koruma bölge kurulu bunun üzerinden bir mimari projeye onay vermiş durumunda. İmar planında sorunlu bir durum yok. Bu onayın arkasından da projenin gerçekleştirilmesine hızla başlanacağı anlaşılıyor. Bugünkü siyasi atmosferi düşünerek yapılmış bir hamle gibi görünüyor. 2009 yılında başlayan bir süreç var ve bugüne kadar iptal kararı haricinde yapılabilir olan bir proje var. Fakat bugüne kadar soğutulan bir gündemle takip edilip, daha sonra birdenbire ortaya çıkması siyasi bir hamle dışında başka bir şey akla getirmiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-meydanina-cami-ihtiyac-degil-siyasi-hamle_155777.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • İstanbula gittiğim zamanlarda taksimd mescidinde namaz kıldım.Taksim gibi bir turistik yerdekiliselerin yanında küçük bir mescit Türkiyeye yakışmıyor. Namaz kıldığımda hayal etmiştim.Allah bana imkan verde bu mescidin yerine bir cami yaptırmayı Allah nasip etsin diye düşündüm. Bu projesi yapan ve işe başlatanlardan Allah razı olsun. Taksime camiye ihtiyaç yok diyen zihniyete bir sözüm var:Keban barajına,boğaz köprüsüne ,3.Hava alanına ne gerek var deyen,bu memlekette yıldan beri konuşan her şeye muhalefet olanları hiç bir şey yapmayan taş üzerine taş koymayanları Allaha havale ediyorum. YANITLA
  • Yeni bir şey değil Tayyip Erdoğan in İBB başlığı yaptığı dönemden beri dile getirilen ama gerçekleşmesi engellenen bir proje. Vaktinde boş isler odası engellemekle ugrasmasaydı ya. Maden bu kadar öngörüsü yüksek bir oda o vakit bunu nasıl öngöremedi. Ama bizim de kendi çapında bi öngörümüz ve analiz yeteneğimiz var. İslam'la uğraşmak için kendinize başka baheneler türetin. Zeka bilgi ve akıl kavramlarını ayırt edin. İlgili alanda Bilginiz olabilir bu sizi sakın bu miletten akıllı olduğunuz fikrine kaptirmasin. En büyük aptallık kendisini herkesin üstünde görmektir. YANITLA

    ahmet gürdoğan 10.2.2017

    taksime cami ihtiyaç değil öyle mi..... bir cuma günü taksime yolunuzu düşürün ve kılmasanız da o cemaatin camiye sığmayıp nasıl zorluklarla yollarda namaz kıldığını bir seyredin sonra az ilerideki boş boş duran kiliseye bakın sonra da odamızın insanın aklıyla alay eden söylemine bir bakın ( taksime cami ihtiyaç değil) öyle mi...... olaya bu kadar ideolejik bakan bir odamın olmasından utanıyorum . ayrıca bu ihtiyacı gidermek için çalışanlara ideolejik davranıyor demiyorlar mı pes doğrusu sözün bittiği yer.......

3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!