Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taksim Meydanı Dümdüz Edildi

Türkiye Gençlik Ödülleri töreni önceki gece Grand Pera Emek Sahnesi'nde gerçekleşti. En iyi tiyatro ödülünü almak için sahneye çıkan Bakırköy Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Alican Yücesoy, "Meydan dümdüz edildi. Emek’i yıkmak ve yerine bir AVM dikmek için yapılan zorbalıkları hiçbir zaman unutmayın" diyerek tepkisini gösterdi.

yapi.com.tr
Taksim Meydanı Dümdüz Edildi

Türkiye Gençlik Ödülleri, önceki akşam yenilenen Cercle D’orient binasındaki Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleşti. Ödül töreninde en iyi dizi, film, şarkı, futbolcu, TV programı, oyuncu, marka ve reklam gibi toplam 43 farklı kategoride yapılan oylama sonucunda birinci olanlar ödüllerine kavuştular.

Taksim Meydanı dümdüz edildi

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre, ödül törenine ‘Gülünç Karanlık’ oyunuyla ‘En İyi Tiyatro Oyunu Ödülü’nü alan Bakırköy Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Alican Yücesoy’un konuşması damga vurdu. Yücesoy, konuşmasında Taksim Meydan’ının dümdüz edildiğini ve Emek'i yıkarak yerine AVM yapmak için türlü zorbalıklara imza atıldığını belirterek, “Bu zorbalıkları hiçbir zaman unutmayın, 2010'dan beri sokakta adım adım verilen mücadeleyi de. İnsanların iradesini hiçe sayan, şiddetle bastıran bir zihniyetten nasıl bir kültür merkezi çıkar sizce!” dedi.

Emek'i dolduranlar şimdi evsiz

Emek Sineması’nın yanı sıra AKM, Aziz Nesin Sahnesi, Taksim Sahnesi, Alkazar Sineması ve İnci Pastanesi’ni de anan Yücesoy, “Tüm bunlar sadece taş duvarlar değildi. Orayı dolduran insanlar, anılar, sesler, sözlerdi. Bir şehre karakterini veren bu hafıza, bilinçli ya da bilinçsiz bir politikayla gün gün yok edildi. 7 Nisan 2013'ü hatırlayın: O gün yaşadıkları kent ve sinemalarının geleceği konusunda söz hakkı isteyen insanları gaza boğdular. Costa Gavras da oradaydı, Erden Kıral da… Grand Pera bir ‘kültür merkezi' olmuş… O kültürü var eden insanların iradesini hiçe sayan, şiddetle bastıran bir zihniyetten nasıl bir kültür merkezi çıkar sizce? Emek'in kırmızı perdesi, çalışanları, orada izlenen filmler, sinemaya o binanın ruhuyla aşık olan genç, orada tanışan insanlar, hep aynı koltuğa bilet alan sinefil, koltuklarında öpüşen gençler, salonu dolduran düşünceler şimdi evsiz. ‘Emek'i koruyamayan hayatını da koruyamaz demişti’ o gün sokağı dolduranlar. Bu sözü tekrar düşünme günüdür bugün.” açıklamasını yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-meydani-dumduz-edildi_158874.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!