Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taluğ Hidroket 2'yi Ankara'ya Tanıttı

Ankara Üniversitesi Fen ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği hidrojen yakıtla çalışan "Hidroket 2" adlı aracın tanıtımı yapıldı.

Hürriyet Gazetesi
Taluğ Hidroket 2'yi Ankara'ya Tanıttı

Ankara Üniversitesi Fen ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği hidrojen yakıtla çalışan "Hidroket 2" adlı aracın tanıtımı yapıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 100. Yıl Salonu’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Cemal Taluğ, Hidroket 2’nin araştırma sonucunda ortaya çıkan ürün olduğunu belirtti. Hidrojen yakıtıyla çalışan araçların kısa süre içinde tüm dünyada yollarda olacağını ifade eden Taluğ, fosil yakıtların kullanımının çevreyi tehdit ettiğini ve çevre dostu enerjilerin kullanımına yönelmek gerektiğini söyledi. Öğrencileri tarafından üretilen Hidroket 1’in kendilerine çok büyük deneyim kazandırdığını dile getiren Taluğ, projede çalışan öğrencilere ve kendilerine destek veren Ostim esnafına teşekkür etti.

Fen ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ergin de projede 21 öğrencinin çalıştığını belirtti ve Hidroket 2’nin, 8-9 Ağustos tarihlerinde, TÜBİTAK tarafından İzmir’de gerçekleştirilecek Formula G Hidromobil yarışmasına katılacağını kaydetti.

Projenin akademik danışmanı Doç. Dr. Bülent Akay ise projenin 2007’de üç-dört öğrencinin girişimiyle başlatıldığını anlattı. Akay, "Geceleri Sincan’da deneme sürüşleri yaptık. Çok çalıştık ve öğrencilerimiz iki yılda hidrojen ile çalışan araç yaptı" dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Taluğ, dekan Ergin ve öğrenciler birlikte aracı basına tanıttı. Daha sonra projede çalışan öğrencilerden biri araçla gösteri sürüşü yaptı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/talug-hidroket-2yi-ankaraya-tanitti_71034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!