Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TANAP için 500 Milyon Dolar Finansman Onaylandı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yönetim Kurulunca, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için Azerbaycan şirketi Güney Gaz Koridoru AŞ'ye (SGC) 500 milyon dolarlık finansman sağlanması onaylandı.

yapi.com.tr/AA
TANAP için 500 Milyon Dolar Finansman Onaylandı

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, Hazar Denizi'nden doğalgaz  taşıyacak ve Güney Gaz Koridoru'nun en önemli kısmını oluşturan TANAP'ın  Avrupa'nın enerji güvenliğini ve kaynak çeşitliliğini sağlayacağı belirtilerek,  projenin karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini de destekleyeceği vurgulandı.

TANAP'ın Azeri gazını Türkiye üzerinden taşıyacağı aktarılan  açıklamada, söz konusu önemli projenin tamamlanması için bankanın yönetim  kurulunca SGC'ye 500 milyon dolarlık kredi verilmesinin onaylandığı bildirildi.

40 milyar dolarlık projenin parçası

TANAP'ın önemli bir parçasını oluşturduğu Güney Gaz Koridoru, toplamda  3 bin 500 kilometre uzunluğunda ve 6 ülkeden geçiyor. Toplam maliyeti 40 milyar  doları bulacak projenin yaklaşık bin 850 kilometresini TANAP oluşturuyor.

İlk kapasitesi 16 milyar metreküp olarak planlanan TANAP ile 10 milyar  metreküp doğalgaz Avrupa'ya, 6 milyar metreküp ise Türkiye'ye taşınacak. TANAP,  Yunanistan sınırında Avrupa ayağı olan Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP)  projesine bağlanacak.

Gelecek yıl ortasında tamamlanması planlanan TANAP'ın ardından, TAP'ın  da 2020'nin ilk çeyreğinde hazır hale getirilmesi bekleniyor.

TANAP için daha önce Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve Asya  Altyapı Yatırım Bankası olmak üzere uluslararası kuruluşlardan yaklaşık 2 milyar  dolar finansman onaylanmıştı. Projeye finansman sağlamak için Avrupa Yatırım  Bankası (AYB) ile görüşmeler de sürüyor.

Bakan Albayrak'tan yerinde inceleme

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da iki hafta önce  TANAP'ın Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme çalışmalarını yerinde  incelemişti.

TANAP'ın Azerbaycan-Türkiye özelinde olmak üzere Avrupa ve doğalgaz  arz güvenliği açısından hayati ve tarihi bir proje olduğuna işaret eden Albayrak,  "Çalışmalar son hızıyla, son sürat devam ediyor. İnşallah istediğimiz bu  planlamayla giderse hesaplanandan daha erken tamamlanacak." ifadesini  kullanmıştı.

TANAP'ta Güney Gaz Koridoru'nun yüzde 58, Boru Hatları ile Petrol  Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) yüzde 30 ve BP'nin de yüzde 12'lik hissesi bulunuyor.

ETİKETLER: TANAP EBRD
http://www.yapi.com.tr/haberler/tanap-icin-500-milyon-dolar-finansman-onaylandi_161794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!