Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TANAP'ın Yüzde 72'si Tamamlandı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Şahdeniz 2 projesinin yüzde 93'ü, Güney Kafkas Boru Hattı'nın yüzde 85'i, TANAP'ın yüzde 72'si tamamlanmış durumda." açıklamasını yaptı.

yapi.com.tr/AA
TANAP'ın Yüzde 72'si Tamamlandı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru projesinde çalışmaların plana uygun gittiğini belirterek, "Şahdeniz 2 projesinin yüzde 93'ü, Güney Kafkas Boru Hattı'nın yüzde 85'i, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) yüzde 72'si tamamlanmış durumda. Gelecek yıl TANAP'ın faaliyete başlamasını bekliyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü'de düzenlenen 24. Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı'nın açılışına katıldı.

Azerbaycan'ın dünyada petrol ve doğalgaz ihraç eden güvenilir bir ülke olarak bilindiğini belirten Aliyev, ülkede yabancı yatırımcılarla çok iyi bir iş birliği ortamı oluşturulduğunu söyledi.

Petrolün vatanının Azerbaycan olduğunu vurgulayan Aliyev, sanayi yöntemiyle petrol üretiminin ilk kez 1846'da Bakü'de yapıldığını bildirdi. Aliyev, denizden petrol üretiminin de dünyada ilk kez Azerbaycan'da gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Büyük potansiyele sahip Azeri-Çırak Güneşli petrol yataklarıyla ilgili anlaşmanın uzatılması konusunun gündemde olduğunu anlatan Aliyev, bu konuda yabancı yatırımcılarla anlaşmaya varacaklarını ümit ettiğini belirtti.

Azerbaycan doğalgazını Avrupa'ya ulaştıracak Güney Gaz Koridoru'nun ilk ayağı olan Şahdeniz projesinin önemine değinen Aliyev, şöyle konuştu:

"Şahdeniz projesi olmadan bölgesel iş birliğini düşünemeyiz. Şahdeniz projesi, enerji güvenliği konusunu çözen bir proje. Günümüzde enerji güvenliği, ulusal güvenlikle eş değer. Her şey enerji güvenliğine bağlı. Doğalgaz ise en ucuz ve ekolojik enerji kaynağı. Gelişmiş ülkelerin ekonomisi enerji kaynaklarıyla doğrudan bağlantılı. Azerbaycan'ın onaylanmış 2,6 trilyon metreküp doğalgaz rezervi var. Kendi enerji güvenliğimizi tam temin ederek, dost ve ortak ülkelerin enerji güvenliğinin çözümünde de rol alıyoruz."

ETİKETLER: TANAP
http://www.yapi.com.tr/haberler/tanapin-yuzde-72si-tamamlandi_159214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!