Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tapu Harcına Düzenleme Geliyor!

Bakan Ağbal, alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer olmak üzere yüzde 4 olarak alınan tapu harcının farklılaştırılmasına yönelik düzenleme yapılacağını da söyledi.

yapi.com.tr
Tapu Harcına Düzenleme Geliyor!

Hürriyet'in haberine göre, Maliye Bakanı Naci Ağbal, alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer olmak üzere yüzde 4 olarak alınan tapu harcının farklılaştırılmasına yönelik düzenleme yapılacağını söyledi. Ağbal, “Ben birinci ya da ikinci el satışta alınan yüzde 4’lük vergiyi düşürmek istediğimde bütün satışlardaki oranı düşürmek zorundayım. Şimdi alınacak yetkiyle konut ve işyerleri için farklılaştırılabilecek. Örnek veriyorum, konutta 150 metrekarenin altında konutlarda yüzde 3 yaptık diyebileceğiz. Alınacak yetkiyle 150 metkekare üstü ve altındaki konutlarda, büyükşehir ve illere göre, konutun vergi değerine göre değiştirebilirim” diye konuştu.

Düzenli ödeyene vergi indirimi 2018’de

Ağbal, vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5’e kadar vergi indirim uygulamasının 2018 yılında mart ve nisanda verilecek beyannamelerde yararlanılabileceğini söyledi. Ağbal, gelir, kurumlar, KDV, gelir stopajı gibi vergilerde mükellefin vergisini geçmiş 3 yılda düzenli ödeyip ödemediğine bakılacağını anlatarak, trafik ya da Motorlu Taşıtlar vergisi gibi vergilerin ödenmemesinin indirimi etkileme-  yeceğini kaydetti.

3 milyar tl dalga için

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kurulmadığını vurgulayan Ağbal, profesyonel bir yönetim yapısının oluşturulacağını, daha sonra Fon’un kendi planlarını hazırlayacağını belirterek, “Sonra Bakanlar Kurulu’na gelip, ‘Biz önümüzdeki 3 yılık vadede şu alanlarda, şu yatırım stratejileri ile şu kadarlık bir kaynağı kullanmak ve üretmek istiyoruz” denilecek. Bakanlar kurulu onay verirse ancak tasarruf edebilecek. Şu anda stratejik yatırım planı onaylanmadan herhangi bir şekilde yatırıma girişilmesi bir karar alınması mümkün değil” dedi. Şeffalık ve hesap verilebilirliğin mutlaka olacağını söyleyen Ağbal, varlıkların bugünkü değerlerini korumasının herkesten önce hükümeti ilgilendirdiğini vurguladı. Ağbal, Savunma Sanayi’nden Fon’a aktarılan 3 milyar lira için, “Fon’un görevlerinden birisi de finansal piyasalarda istikrarı sağlamak, piyasalarda meydana gelebilecek dalgalanmalara karşı gerekli tedbirleri üretmek. Fon’un kanunla verilen para piyasalarındaki istikrarı sağlama görevini yerine getirebilmesi için likit bir kaynağa ihtiyaç var. 3 milyar lirayı daimi olarak almıyoruz” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tapu-harcina-duzenleme-geliyor_155820.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!