Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tapu Senin, TC Kimlik de Senin!

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullardan ötürü mülk alan yabancılara vatandaşlık verilmesinin çok büyük önem taşıdığını ve azami dikkat gösterilmesi gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr
Tapu Senin, TC Kimlik de Senin!

Üzerinde uzun zamandır konuşulan ‘mülk alan yabancılara vatandaşlık verilmesi’ Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile hayata geçirildi. Tebliğe göre bazı temel şartları taşımak kaydıyla artık yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den mülk alarak T.C vatandaşı statüsüne sahip olabilecekler. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullardan ötürü bu uygulamanın çok büyük önem taşıdığını ve azami dikkat gösterilmesi gerektiğini söyledi.

AltınAltın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun

Erilkun, konuyla ilişkin görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “Bu uygulama öncelikle ABD, İngiltere, İspanya gibi 12 ayrı ülkede büyük bir titizlikle uygulanıyor. Buradaki amaç döviz girişini sağlamak ve likiditeyi dengede tutmak. Bu nedenle Ekonomi Bakanımızın ‘kaderdaş’ olarak nitelediği bu yabancılara vatandaşlık verilmesi olumlu ve çağdaş bir uygulamadır, ekonomiyi besler, emlak ve inşaat sektörünün yolunu açar. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu fazlasıyla kozmopolit yapı nedeniyle bu tetkikin sadece mali koşullara dayalı değil, farklı kıstaslarla bütünleştirici ve kademeli geçişi sağlayan bir uygulama olması gerekirdi.” Kişilerin Türkiye’den yapacakları en az 1 milyon USD tutarındaki gayrimenkulü 3 yıl süreyle satmama şerhi konulmasının bu kademelerden biri olduğunu; ancak yeterli olmadığını belirten Erilkun, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelerde bu hakkın sadece oturumla sınırlandırıldığını ve dolaşım hakkı konusunda taviz verildiğini belirtti. Vatandaşlık boyutu için uzun dönemleri kapsayan bir şartlar silsilesi olduğunu sözlerine ekleyen Erilkun, burada ticaretin değil, ülke bütünlüğü ile ilgili çok önemli bir durumun söz konusu olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tapu-senin-tc-kimlik-de-senin_155046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!