Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tapu Senetlerinde Yeni Dönem

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Tapu Senetlerinin Yenilenmesi ve e-Devlet Uygulamaları Tanıtım Programı" kapsamında açıklanan karar kapsamında tapular tamamen yenilenecek.

yapi.com.tr
Tapu Senetlerinde Yeni Dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce bir otelde gerçekleştirilen "Tapu Senetlerinin Yenilenmesi ve e-Devlet Uygulamaları Tanıtım Programı"nda yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın en önemli iki bileşeninin bilgi ve teknoloji olduğunu söyleyip tapuların yenileneceğine dikkat çekmişti.

Yapılan açıklamada kapsamında tapular tamamen yenilenecek. Yeni tapu senetlerinin üzerinde"mahalle, ada, parsel" bilgileri yer alamayacak. Tapunun üzerinde bulunacak taşınmaz (kimlik) numarası ile tapuların kök senetlerine kadar ulaşılabilecek.

Binaların brüt ve net alanları görülecek
Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; yeni tapu senetleri üzerinde, mimari projelerde bakanlığın tarif ettiği brüt tanımı neyse, bu brüt tanımına göre brütü ve net alanı yine tapu senetlerinde belirtilecek. Mevcut tapuların geçerliliğinde sorun yaşanmayacak. Mevcut tapular da geçerli olacak.

Yeni tapu senetlerinin üzerinde QR kodu yer alacak. QR kodunu cep telefonuna okutulduğunda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TAKBİS sistemine girilecek ve gayrimenkulün tüm bilgilerine ulaşılabilecek. Adası, parseli, ilçesi, metrekaresi, tapu alanı ''rota'' kısmında bakılabilecek.

Vatandaşların uygulamada kolaylık yaşamalarını sağlamak adına oluşturulacak yeni senetlerle 3 boyutlu tapu dönemine geçilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tapu-senetlerinde-yeni-donem_169583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!