Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tapu Sicilleri Elektronik Ortama Taşınıyor

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan düzenlemeye göre artık bazı tapu işlemleri elektronik ortamda yapılabilecek..

yapi.com.tr
Tapu Sicilleri Elektronik Ortama Taşınıyor

TKGM, tapu hizmetlerinde işlem süreçlerinin kısaltılması, iş yükünün azaltılması, etkin ve hızlı hizmet sunumu sağlanması amacı ile taşınmazların ipotek tesisi ve değişikliği taleplerini elektronik ortama taşımıştı. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliğe göre artık bazı tapu işlemleri elektronik ortamda yapılabilecek.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Daha önce yayınlanan tapu ve kadastro verilerinin paylaşımı hakkında yönetmelikte bugün değişiklik yapıldı. Artık bazı tapu işlemleri elektronik ortamda yapılabilecek. Genel Müdürlük tarafından belirlenen tapu işlemlerinde, yargı mercileri ile yetkili kurum ve kuruluşların taleplerine istinaden ilgili mercilerce doğrudan elektronik ortamda tescil, terkin veya tadil yapılabilecek” dedi.

Ana Siciller Tarih Olacak
Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre tapu sicilindeki tapu kütüğü, kat mülkiyeti kütüğü ve yevmiye defteri gibi ana sicillerin artık elektronik ortama taşınacağını belirten Özelmacıklı “Elektronik ortamda yapılan işlemlerde, işlemin yevmiye numarası TAKBİS tarafından üretilecek, hatta tescil veya terkin işlemi TAKBİS tarafından yapılabilecek. Elektronik ortamda yapılacak işlemler için fiziki belge de üretilmeyecek. İşlemin sonuç yazıları internet servisleri kullanılarak işlemin tarafı kurumca elde edilebilecek” dedi.

Banka İşlemleri Elektronik Ortama Taşındı
Kısa süre önce de taşınmazların ipotek tesisi ve değişikliği taleplerinin TAKBİS üzerinden yapılması sağlandığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Tapu müdürlükleri ile banka/kurum arasında ipotek işlemlerine yönelik belgelerin elden gönderilmesi usulü ortadan kaldırılmıştı. Şimdi ise uygulama bankalarla yapılan protokoller ile yaygınlaştırılıyor. Uygulama ile banka ve tapu müdürlükleri arasında evrak takibinin önüne geçildi. İşlemlerin ilgilisine yada posta yoluna gerek kalmadan elektronik ortam üzerinden karşılanması sağlanmış oldu” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tapu-sicilleri-elektronik-ortama-tasiniyor_168441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!