Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tapularını Beklerken Gecekonduları Yıkıldı

Ankara'nın Mamak ilçesinde “İmar Barışı” vaadi nedeniyle tapu bekleyen gecekondu sahipleri, “baskın yıkım”la karşılaştı. Yurttaşların evlerinin de bulunduğu 29 gecekondu yıkıldı.

yapi.com.tr
Tapularını Beklerken Gecekonduları Yıkıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada, bugüne kadar “İmar Barışı” düzenlemesi kapsamında 2 buçuk milyon başvuru yapıldı ve bu kapsamda 133 bin 64 yapı için ücreti karşılığında "Yapı Kayıt Belgesi" verildi. Bu belgelerden devletin kasasına 650 milyon liradan fazla para girdi.

BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre; Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Fahri Korutürk Mahallesi’nde de 1978 ve 1980 yılları arasında yapılan 29 gecekondunun sahibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak İmar Barışı düzenlemesinden yararlanmak istedi. 2017 yılına kadar “yeşil alan” statüsünde olan ancak Mamak Belediyesi’ne “tapulanan” 6 bin metrekarelik alanda yaşayan yurttaşlardan beşi yaklaşık 3 bin 900 lira tutarındaki “Yeni Yapı Belgesi” harcını ödedi ve belgesini aldı. 24 gecekondu için ise harç ödemede yasal sürenin henüz dolmadığı öğrenildi.

Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar hakkındaki tebliğe dikkati çeken yurttaşlar, tebliğ gereği İmar Barışı düzenlemesi sonrasında, 2017 yılında alınan yıkım kararının uygulanamayacağını ifade etti. Belediye ekipleri ise yurttaşların tüm itirazlarına rağmen 29 gecekonduyu iş makineleriyle yıktı. Gecekondu sahipleri yıkım talimatını verdiğini iddia ettikleri AKP’li Başkan Mesut Akgül’ün de bulunduğu 6 yönetici hakkında suç duyurusunda bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tapularini-beklerken-gecekondulari-yikildi_167159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!