Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Yunanistan'da Kundakçı İmar Barışı Mı?”

İklim değişikliği konusunda çalışmalar yürüten proje yöneticisi, enerji ve iklim uzmanı Önder Algedik, dünyada yaşanan büyük yangınlar ve iklim değişiklikleri ile doğrudan ilgili olduğunu düşündüğü “imar affı”nın yarattığı sorunları mercek altına aldı.

yapi.com.tr
“Yunanistan'da Kundakçı İmar Barışı Mı?”

Önder Algedik, gazeteduvar.com'da yer alan “Yunanistan’da Kundakçı İmar Barışı Mı?” başlıklı yazısında, büyük bir bölgeyi etkisi altına alan ve büyük zarara neden olan yangın felaketine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:


“Çok açık ki Yunanistan’da 2016’da başlayan imar affı bugün feci bir orman yangının baş aktörü oldu. Türkiye’deki imar barışı ve beraberindeki politikalar Beyoğlu Sütlüce’deki olayın gösterdiği gibi şimdiden uyarı sinyalleri veriyor. Her ülkede imar barışı ya da yasa dışı inşaatlara getirilen af daha fazla yasa dışı konutu, daha fazla suistimali getiriyor. Ancak daha kötüsü, bu sadece iktidarın sorunu değil.

Yunanistan’da geçen Pazartesi çıkan yangın hızla yayıldı ve sonrasında insanların, hayvanların, ağaçların yandığı trajik görüntüler ve hikayeleri gözler önüne serdi. Bu olay sonrası iklim değişikliğini ve dünyada o esnada süren büyük yangınları konuşma şansı bulduk. Bulduk ama yangın bir trajedi değil, sadece trajedinin bir karesi, parçası idi.”


Kundakçı imar barışı mı?
“(…) Tam da ülkemizde imar barışı popülerken, üç cephede 15 yangının çıkmasında kundakçıların rolü akla geldi. Yetkililer yangının kasten çıkartıldığına dair göstergeler olduğunu belirtti. Ama dile getirmedikleri ise o kundakçıların işvereninin kim olduğu idi. Asıl önemlisi kundakçıya işveren müteahhitlere yol veren politika kime aitti?

2016 yılında iktidar iki yıllık imar barışı ilan etti. Bu mevzuat ile aynen Türkiye’deki gibi iki yıl boyunca belli bir ceza ile yasa dışı yapılaşmaya izin verilecekti. Türkçesi imar barışı yani.

İşte bu yüzden politikacılar kundakçıları suçlarken hiçbir şekilde onların işverenini ve onlara izin verenlere lafı getirmiyor. Çünkü lafı buna getirseler Mati’nin de içince bulunduğu Attica bölgesinde sadece 1991-2004 arasında orman kaybının yüzde 26 olduğunu, bu kaybın yüzde 65’inin nedeninin bilinmediğini, sadece yüzde 2,6’sının doğal nedenlerle çıktığını, bütün bunların üstüne imar barışı ile nasıl tuz biber ekildiğini konuşacağız. Bu yangınları başlatanlar kesin olarak kundakçılardır demek için elde şu an delil yok. Ama kundaklamak için neden veren politikacılar olduğunu kesin olarak biliyoruz.”Kaliforniya da, Kutup da yanıyor!
“Şimdilerde Kaliforniya’da yaşanan yangın gündemde. Pazartesi günü başlayan yangında 200 kilometrekareye yakın bir alan yandı. Uzmanlar son 10 yılın en hızlı yangın sezonu olduğunu söylüyor. Bunu nedeni ise 2012-2017 arasında yaşanan kuraklığın bitki örtüsünü yok etmesi. Kuraklığın kuruttuğu toprak yangına yol veriyor.”

Türkiye şimdiden uyarı sinyalleri veriyor
“(..) Geçen hafta Yunanistan’daki olayın bir benzeri yaşandı. Beyoğlu, Sütlüce’deki üç katlı bir bina yanındaki arsanın temel kazısı ardından zeminde oluşan kayma nedeniyle çöktü. Bu çöküş o kadar çok skandalı içinde barındırıyordu ki… Mesela binanın 1994’te yapıldığı, hâlâ ruhsatsız olduğu, yandaki arsanın Arda Turan’ın kardeşine ait olan otel inşaatı olduğu ilk akla gelenlerdi. Ama daha kötüsü deprem ile ilgili olduğu iddia edilen “kentsel dönüşüm” çalışmalarının buraya hâlâ gelmemiş olması, belediyenin ruhsatsız bir yapıya tam 24 yıldır göz yumması, yandaki bina projesine ise bu hâli ile izin verip denetlememesi işin daha büyük bir sorun olduğunu gösteriyor.

Çok açık ki Yunanistan’da 2016’da başlayan imar affı bugün feci bir orman yangının baş aktörü oldu. Türkiye’deki imar barışı ve beraberindeki politikalar Beyoğlu Sütlüce’deki olay gibi şimdiden uyarı sinyalleri veriyor”.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yunanistanda-kundakci-imar-barisi-mi_167111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!