Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tapusuz Binaya Şartlı Af Geliyor

Hükümet, tapuda arsa olarak gözüken ancak üzerine bina inşa edilen mülkler için kanunla bir defaya mahsus af getirmeye hazırlanıyor. Hükümet, tapu

Sabahükümet, tapuda arsa olarak gözüken ancak üzerine bina inşa edilen mülkler için kanunla bir defaya mahsus af getirmeye hazırlanıyor.

Hükümet, tapusuz binalar "tedavi reçetesi" yazıyor. Başbakanlık İdareyi Geliştirme Başkanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı, "Tapu Hizmetlerinde Etkinlik" projesi son şeklini alıyor. Buna göre, tapuda arsa olarak gözüken ancak üzerine onlarca katlı binalar inşa edilen mülkler için "şartlı af" getiriliyor. Bu tür binalar, bir defaya mahsus bir haktan yararlanarak gerçek duruma uyum sağlayacak. Böylece arsa vergisi ödenen bu tür yerlerden bina statüsünde ayrı ayrı Emlak Vergisi alınacak. Hükümet böylece yerel yönetimler ve hazine için kaynak yaratacak. Bir süre önce TBMM binası için tapu kaydında cins değişikliği yapılmıştı. Yeni düzenleme ile getirilecek diğer yenilikler şöyle:

VATANDAŞA KOLAYLIK

* MEVCUT durumda sadece taşınmazın kayıtlı olduğu yerde yapılan tapu işlemleri bundan sonra vatandaşın bulunduğu yerden yapılabilecek.

* MÜŞTEREK tapularda varislerden birinin imzası olmasa da diğer varisler kendi payları oranında harç ödeyerek ve veraset ilamında bulunarak hak sahibi olabilecek. Mevcut durumda, varis ya da ortaklardan birinin imzasının eksik olması durumunda diğer varis ya da ortaklar da herhangi bir işlem yaptıramıyorlar.

* TAPU kayıtlarında 'cins değişikliği' yapılacak. Böylece üzerinde onlarca katlı gökdelen olduğu halde arsa üzerinden vergi ödenmesi dönemi sona erecek.

* TAPU Kadastro Bilgi Sistemi'ne (TAKBİS)'ne geçilerek Türkiye genelinde tapu-kadastro kayıtları merkezi sisteme bağlanacak.

* 12 aşamadan oluşan bürokratik işlemler azaltılarak, 6 aşamaya indirilecek.

* KADASTRO işlemlerinin teknik bölümleri özel sektör tarafından yapılacak. Böylece 36 bin köyden kadastrosu yapılmayan 10 bin köyün işlemleri 3 yıl içerisinde tamamlanacak.

* KADASTRO çizim hataları muhataplara artık 'ilanen tebliğ' edilecek. Böylece muhataplara bizzat yapılan tebligattan doğan zaman kaybının önüne geçilecek. Bizzat tebligattan dolayı 1980 yılından bu yana muhataplarına iletilemediği için bekleyen binlerce dosya bulunuyor.

* KADASTRO ve tapulama işlemleri, karton, kağıt ve alüminyum yerine elektronik ortama geçirilecek. Böylece işlemler daha hızlı gerçekleştirilecek.

* TAPU müdürlüklerinde ön başvuru ve kontrol sistemi kurularak, eksik evraklar anında tespit edilip vatandaş yönlendirilecek.

* VATANDAŞIN işlemlerini ortalama 1 saat uzatan vergi ve harçlar bundan böyle elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

* 59 sorudan oluşan ve ilgili memurun doldurduğu bilgi formu sadece Maliye Bakanlığı'na gönderilecek. Mevcut durumda bu formlar 5 ayrı kuruma gönderiliyordu. Yeni düzenlemeyle yılda ortalama 8 milyon işlemden dolayı kağıt tasarrufu sağlanacak.

* 'YEMİNLİ mali müşavir' benzeri 'Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Büroları' kurularak tapu müdürlüklerinin yaptığı 'aplikasyon, yerinde gösterme, ifraz ve tevhit' gibi bazı işlemler bu bürolara verilecek.

* TAPU Kadastro Teşkilat yapısı yeniden belirlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tapusuz-binaya-sartli-af-geliyor_25368.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!