Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Tarih Eseri Yıkıp, Tekrar Yapalım Demek Mantık Dışıdır"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Erdoğan’ın, “Tarihi eserler vs. Katar-Türkiye-KİPTAŞ işbirliği ile yıkılıp aslına uygun şekilde inşa edilecek” açıklamasına tepki gösterdi.

yapi.com.tr
"Tarih Eseri Yıkıp, Tekrar Yapalım Demek Mantık Dışıdır"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Yatay şehirleşmeye öncelik verdik. Süleymaniye’nin etrafı şu anda yenileniyor. Tarihi eserler vs. Katar-Türkiye-KİPTAŞ işbirliği ile yıkılıp aslına uygun şekilde inşa edilecek” açıklamasına tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu açıklamayı anlamakta güçlük çektiklerini belirterek, “Bu Topkapı Sarayı’nı, Sultan Ahmet Cami’sini yıkıp tekrar yapmak gibi bir şey. Katar-Türkiye-KİPTAŞ işbirliği içinde tarihi eserler yıkılacak ve yeniden yapılacak! Tarihi eser ne demek, yıkılıp yeniden yapılmak ne demek restorasyon bilimi biliyorlar mı? Bunlar nasıl onarılıyor. Yıkılıp yapılınca zaten tarihi eser olmuyor.

 
Bunun da arkasından muhtemelen ‘Riskli yapı, statik dayanımsızlığı var. Bunları yıkıp yeniden yapalım. Yani yeni rant kapısı yaratalım” diyecekler. Ortalık ayağa kalkar. Tarihi eserleri yıkacak bir insan, birde bunu tam da yerel seçimler sürecine girerken bunu bir vaat ve proje olarak sunacak ve sistematik bir tarihi eser yıkımına girecek kimsenin bu topraklarda ayağı yere basmaz demektir. Bu konuda hem Türkiye’nin hem de uluslararası camianın duyarsız kalacağını düşünmemek gerekir. Buradaki eserler sadece bize ait değil. Tarihi eser olduktan sonra evrensel eserlerdir. Yani dünyaya aitlerdir. Katar-Türkiye-KİPTAŞ işbirliği içinde rant elde edeceğiz, inşaat yapacağız, para kazanacağız. Böyle bir şey dünyada görülmemiş. Kentlere ihanet ettik dediler. Bu tarihi eserlerin yıkılıp yeniden yapılma işinin de ötesindedir. Bunun bedeli ağırdır. 31 Mart hepimiz için oldukça önemli.”

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakkan da kinaye yaparak “O zaman Süleymaniye de eskidi kaç asırlık yapılar. Yıldız Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Sultan Ahmet zaten Bizanslılardan surlar, onların tarihi değeri de yok eskidi de zaten deprem yönetmeliğine de uymaz yıkalım. Gerçekten tüm bu açıklama akıl dışı. Bu sürece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların sahip çıkması gerekiyor. Tüm bu tarihi eserler hepsi çok değerli. Türkiye bir medeniyetler beşiği. Tarih Göbeklitepe ile birlikte yeniden yazılıyor” diyerek tepki gösterdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarih-eseri-yikip-tekrar-yapalim-demek-mantik-disidir_170890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!