Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“İşçilerin Talepleri Bu Ülkenin Gerçek Sorunlarıdır”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yapı üretim sürecinin her aşamasında yaşanan hukuksuz ve insanlık dışı uygulamaların karşısında…

yapi.com.tr
1 “İşçilerin Talepleri Bu Ülkenin Gerçek Sorunlarıdır”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’nun 3. Havalimanı'nda işçilerin kötü çalışma koşulları sebebiyle yaşananlar ile ilgili yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

“Her hukuksuz proje inşa edilirken, işçilerin kanı karışıyor temellerine… Hukuk dışı kararlarla yürütülen bu inşaatlar, insanlık dışı çalışma koşulları ve sömürüyle birlikte anılıyor artık. Yapı üretim süreci; yer seçiminden, projelendirmesine, inşa aşamasından yapım faaliyetlerine kadar tüm kademeleri ile bir bütündür. Bugün bu bütünlük bozulmuş ve haklarını arayan işçilerin talepleri,  gece yarısı operasyonları ve gözaltılarla susturulmaya çalışılmaktadır. Devlet gün gibi ortaya çıkan ayıbını biçare davranışlarla örtmeye çabalamakta. Ancak 'Kral çıplaktır’ ve ‘Güneş balçıkla sıvanmaz’.

Atatürk Orman Çiftliği'nde, Atatürk'ün şartlı bağışı ve vasiyeti ihlal edilerek milyarlarca liraya hukuksuz bir şekilde inşa edilen Kaçak Saray'da dış cephe ustası Savaş Oğuz'un iskeleden düşüp öldüğünü gizleyen iktidar, ölen işçiyi suçlayan işveren temsilcisi, ailenin baskı altında susturulmaya çalışılması, Torunlar Center'da 32. kattan asansörün yere çakılması sonucu hayatını kaybeden 10 işçinin davasının hala sonuçlanamamış olması, bugün başka bir hukuksuz proje olan 3. Havalimanı'nda yaşanan insanlık dışı çalışma koşullarının habercileriydi.

Hukuka aykırı şekilde zorun gücüyle inşa edilen bu inşaatlarda katliam büyüktür. Doğa katledilmiştir, hukuk katledilmiştir, insanlık katledilmiştir. Milyarlarca liraya alınan ‘uçan sarayın’ ihtişamı ile 3. Havalimanı'nda insanlık dışı çalışma ortamının aynı anda gündeme düşmesi, örtülemez ayıbı gözler önüne sermiştir. 3. Havalimanı'nda işçilerin talepleri bu ülkenin gerçek sorunlarının kesitini göstermektedir. Ulaşım, barınma, sağlık, kayıt dışı ödeme, iş güvenliği, aşağılama, ayrımcılık, emeğin karşılığının alınmaması, yabancı işçi çalıştırılması, vurdumduymazlık, hukuksuzluk, güvencesizlik ve değersizleştirme, köleleştirme… 3. Havalimanında işçilerin yükselen çığlıkları, bu yöneticilerin Türkiye'ye layık olmadığını, güçlü mücadeleleri ise bu iktidara mecbur olmadığımızı bir kez daha gösteriyor.
 
Bu yapılarla birlikte gerçekte inşa edilen bir ‘kölelik düzenidir’ biliyoruz. Kuzey ormanları katledilerek yapılan 3. Havalimanı'nda işçilerin talepleri kölelik düzenine karşı çıkan emekçilerin ve bu ülkede yurttaş olarak yaşamak isteyenlerin ortak talepleridir, biliyoruz…

3. Havalimanı'nda çalışan işçilerin taleplerinin karşılanmasını, gözaltına alınan işçilerin tamamının serbest bırakılmasını, hukuksuz projelerin ve iş cinayetlerinin son bulmasını ifade ederek, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak yapı üretim sürecinin her aşamasında yaşanan hukuksuz ve insanlık dışı uygulamalara karşı mücadele edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iscilerin-talepleri-bu-ulkenin-gercek-sorunlaridir_167787.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çok geniş konuşup ithamda bulunuyorsunuz. Madem sorun var somut olaydan bahsedin çamur at izi kalsın mantığının Ülkemizin gözde projesini karalamanın vebali herkes için büyüktür. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!