Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihçilerin İstanbul Çağrısına Diğer Akademisyenlerden Destek Geldi

Yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerinde görev yapan; mimarlık, şehircilik ve sosyal bilimler alanında uzmanlaşan 224 akademisyen İstanbul'da süren yapılaşma biçimini ve dönüşüm sürecini eleştirdi.

yapi.com.tr
Tarihçilerin İstanbul Çağrısına Diğer Akademisyenlerden Destek Geldi

Boğaziçi Üniversitesi, Tarih Bölümü öğretim üyeleri İstanbul'daki dönüşümün tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çekerek bir imza kampanyası başlatmıştı. Sol Portal'in haberine göre; yurtiçi ve yurtdışında üniversitelerde görev yapan; mimarlık, şehircilik ve sosyal bilimler alanında uzmanlaşan 224 akademisyen bu çağrıya imzacı olarak İstanbul'daki yapılaşma ve dönüşüm sürecini eleştirdi.

224 akademisyenin imzacı olduğu metin ise şu şekildeydi;

"Bizler, şehir, çevre, mimarlık ve tarih konularında uzmanlaşan üniversite bölüm ve enstitülerine mensup öğretim üyeleri olarak son dönemde İstanbul’da merkezi yönetim ve büyükşehir belediyesi tarafından yürütülen yapılaşma ve dönüşüm sürecini birçok yönüyle son derece sağlıksız ve tehlikeli bulduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Boğaziçi Karayolu Tüp Geçişi, 3. Boğaz Köprüsü, Taksim ve Yenikapı Meydan Düzenlemeleri, Tarlabaşı ve Fener-Balat gibi 5366 Sayılı Yenileme Yasası kapsamındaki projeler ve Çamlıca Camii gibi bu süreçte gündeme gelen ve bazıları gerçekleştirilmekte olan birçok projenin karar, tasarım ve ihale aşamalarında demokratik katılım, bağımsız denetim ve şeffaflık ilkelerinin ihlal edildiğini, uzman kuruluşlar ve sivil toplumun görüşlerine yer verilmediğini gözlemlemekteyiz.

Kamu yararına yönelik ciddi tehlikeler barındıran bu projeler gerçekleştirildiği takdirde kentin doğal çevresi, sosyal yapısı, tarihi ve fiziksel dokusunda geri dönülmez hasarlar oluşacağı konusunda kamuoyunu uyarmak isteriz.

Bu projelerin İstanbulluların sağlığı ve şehrin geleceği açısından içerdiği tehlikeleri gören bilim insanları olarak yetkilileri kamu yararını ve varlığını dikkate alan, çevresel ve sosyal faktörlere, tarihi ve kültürel değerlere duyarlı gelişim politikaları üretmeye davet ediyoruz. Şehrimiz için büyük bir metropole yakışan, katılımcı ve denetlenebilir çalışma mekanizmalarının hayata geçirilmesini talep ediyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihcilerin-istanbul-cagrisina-diger-akademisyenlerden-destek-geldi-_103803.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!