Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihe TOKI Desteği

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Türkiye genelindeki tescilli tarihî eserlerin restorasyonu için 10 yıl vadeli düşük faizli kredi veriyor. Bu çerçevede 1.5 yıldan bu yana 68 proje kredilendirilirken, toplam 5 milyon YTL tahsis edildi.

Türkiye Gazetesib>Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Türkiye genelindeki tescilli tarihî eserlerin restorasyonu için 10 yıl vadeli düşük faizli kredi veriyor. Bu çerçevede 1.5 yıldan bu yana 68 proje kredilendirilirken, toplam 5 milyon YTL tahsis edildi. TOKİ’nin tescilli taşınmaz kültür varlıklarına kredi vermesi Türkiye genelinde ilgi görmeye başladı.

Ekim 2005’te faaliyete başlayan sistem, İstanbul, Bursa, Gaziantep, Hatay, Bartın, Çanakkale, Uşak, Kastamonu illerinde, Safranbolu, Ürgüp, Taraklı, Bolaman, Bandırma ve İnebolu ilçelerinde uygulanmaya devam ediyor. 2005 yılında 16, 2006 yılında da 52 proje başvurusu yapıldı. 1.5 yılda yapılan toplam 68 projeye, TOKİ tarafından toplam 5 milyon 059 bin 738 YTL kredi tahsis edildi. Bu kredilerden hak ediş raporlarına göre toplam 2 milyon 456 bin 488 YTL ödeme yapıldı.

Yıllık faizi yüzde 4
68 projeden 21’i tamamlanırken, 6 projenin onay aşamasında olduğu, 41 projenin de devam ettiği bildirildi. 2007 yılında açıklanan 07 Mayıs-15 Haziran başvuru tarihleri arasında 45 kişi kredi talebinde bulundu.

TOKİ tarafından web sayfasında açıklanan bilgilere göre kullandırılacak kredilerin faizi yıllık yüzde 4, vadesi ise 10 yıl. Kullanılan kredinin geri ödemesi ise aylık sabit taksitler halinde olacak. Kredi ödemeleri hak ediş raporlarına göre yapılacak ve kullandırılacak kredi miktarının yüzde 15’i Ziraat Bankası’nca gerekli teminatlar alındıktan sonra avans olarak ödenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihe-toki-destegi_55624.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!