Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Antep Evleri Korunamıyor

Gaziantep’in değişik semtlerinde bulunan tarihi 100 yıllık Antep evleri, yeterince korunamadığı için zamana yenik düşerek yok oluyor. Antep

NTV-MSNBCb>Gaziantep’in değişik semtlerinde bulunan tarihi 100 yıllık Antep evleri, yeterince korunamadığı için zamana yenik düşerek yok oluyor.

Antep evlerinin, aslına uygun restore edilip, ticari kazanç elde edilebileceğini ifade eden Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Zafer Okutucu işadamlarından destek bekliyor.

Kalealtı, Eblahan, Eyüpoğlu, Düğmeci ve Karagöz Mahalleleri’nde 600 civarında Antep evi bulunuyor. Kent merkezinde, modern binalarla yan yana bulunan ve zamana direnmeye çalışan Antep evleri, bazen de yıkılıp insan hayatını tehlikeye atıyor. Antep evlerinin restorasyonu çok pahalı olduğu için mal sahipleri, ekonomik getirisi olmayan bu işe girmek istemiyor.
Mimarlar Odası Başkanı Gaziantep Şube Başkanı Zafer Okutucu yaptığı açıklamada, çok önemli kültür varlıkları olan bu evlerin mutlaka korunması gerektiğini söyledi. Okutucu, kültürel varlıkların korunması için bilinçlenmenin gerekli olduğunu, bu bilincin son yıllarda gelişmeye başladığını ifade ederek, şunları söyledi: “Ülkemizde, kültürel ve tarihi mekanların korunması bilinci yeterince gelişmedi. Ekonomik sorunlardan kaynaklanan bu duyarsızlık, son yıllarda artmaya başladı. Antep evleri, çok önemli kültür varlıklarımızdır. Biz, oda olarak 10 yıldan beri bu tarihi mekanların kurtarılması için girişimlerde bulunuyoruz. Antep evlerini korumak için geniş kapsamlı bir proje hazırlıyoruz. Projemize, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi de destek oluyor. Amacımıza ulaşmak için meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve işadamlarından da destek bekliyoruz.”
Antep evlerinin, aslına uygun restore edilip, ticari kazanç elde edilebileceğini ifade eden Okutucu, şöyle devam etti: “Antep evlerinin restorasyonu gerçekten pahalı bir iş. Ancak, bu tarihi mekanları aslına uygun restore edilip, ticari faaliyette bulunabilecek mekanlar haline getirmek mümkün. Örneğin, bu tarihi mekanlar lokanta, otel, konukevi, alış-veriş merkezi olarak kullanılabilir. Bunun bir çok örneği var. İşadamları bu konuda girişimlerde bulunabilirler. Ayrıca, Antep evlerinin restore edilip korunması, kültür turizminin gelişmesi bakımından da çok önemli.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-antep-evleri-korunamiyor_5085.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!