Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Ayavukla Kilisesi Kültüre Katkı Sağlayacak

Yıllardır harabe halinde onarılmayı bekleyen Tarihi Ayavukla Kilisesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı restorasyon çalışmaları ile yeniden ayağa kalkmaya başladı. Restorasyon sonrası sergi mekanı, semt eğitim merkezi ve kitaplık olarak İzmir'e kazandırılacak tarihi yapı, kentin kültür yaşamına önemli katkılar sağlayacak.

Yeni Asır Gazetesi
Tarihi Ayavukla Kilisesi Kültüre Katkı Sağlayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin restorasyonuna başladığı Tarihi Ayavukla Kilisesi'nde iç duvarlardaki işleme ve resimler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, kentin tarihi dokusunu canlandırarak, turizmin hizmetine sokmayı hedeflediklerini söyledi.

Yıllardır harabe halinde onarılmayı bekleyen Tarihi Ayavukla Kilisesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı restorasyon çalışmaları ile yeniden ayağa kalkmaya başladı. Restorasyon sonrası sergi mekanı, semt eğitim merkezi ve kitaplık olarak İzmir'e kazandırılacak tarihi yapı, kentin kültür yaşamına önemli katkılar sağlayacak. Çalışmaları yerinde incelemek ve bilgi almak üzere Basmane Semti'ndeki tarihi yapıya giden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, binanın iç duvarlarında süslemeler ve resimleri ilgiyle izledi.

Çağrıda bulundu

Yapılan bu çalışmayla kent kültürüne önemli bir katkı sağlandığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Ayavukla Kilisesi, İzmir için tarihi önemi olan bir inanç yapısı. Çok kötü durumdaydı, çatı çökmüştü, kurtarmamız gerekiyordu. Onun için gerekli çalışmaları yaptık" dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, binanın yeniden kente ve insanlığa kazandırılmasının önemine değinerek şunları kaydetti:

"Bu civarda bir çok tescilli bina var ve bir yerden başlamamız gerekiyordu. Biz, Ayavukla Kilisesi, Havagazı Fabrikası, eski Un Fabrikası ve Kent Kütüphanesi gibi kentin simge yapılarını restore ederek; Kemeraltı, Agora ve Kadifekale gibi bölgeleri yeniden ayağa kaldırarak, kentimizin tarihi dokusunu canlandırmaya çalışıyoruz. Umuyorum maddi olanağı olan hemşehrilerimiz de, özellikle kentin eski yerleşim alanlarında bulunan tescilli binalardan güçlerine göre alıp restore ederler ve hep birlikte kentin eski dokusunu bir an önce ayağa kaldırırız".

Restorasyon sonrası sergi mekanı, semt eğitim merkezi ve kitaplık olarak İzmir'e kazandırılacak tarihi yapı, kentin kültür yaşamına önemli katkılar sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-ayavukla-kilisesi-kulture-katki-saglayacak_71496.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!