Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Bina Yeniden Sağlık Hizmeti Verecek

Yağmacıların hedefi olan Hadımköy'deki tarihi hastane binası restore edilerek yeniden sağlık hizmeti vermeye başlayacak. Yakın zamanda başlaması öngörülen proje bittiğinde 128 yıllık tarihi binada göğüs hastalıkları hizmetinin verilmesi bekleniyor.

yapi.com.tr
Tarihi Bina Yeniden Sağlık Hizmeti Verecek

2. Abdülhamit tarafından 1891 yılında Hadımköy Hastane Mahallesi'nde yaptırılan ve askeri hastane olarak hizmete açılan yapı, Balkan ve Çanakkale savaşlarında önemli bir yer tutmuştu. 1985 yılına kadar askeri hastane olarak hizmet veren tarihi bina, daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2012 yılına kadar kışla olarak kullanıldı. 2012 yılından sonra adeta kaderine terk edilen bina, bir dönem madde bağımlıların ve yağmacıların hedefi oldu. DHA’da yer alan habere göre; hastane ve bulunduğu arazide temizlik yapan askeriye asayişin sağlanması için araziye nöbetçi askerler bırakmıştı.

Proje Hazırlanıyor
Proje süreci hızlandıran yapı için ilk olarak mülkiyet devri gerçekleşti. Daha önce mülkiyeti Milli Savunma Bakanlığı'nda bulunan tarihi yapının Sağlık Bakanlığı'na devri yapıldı. Mart ayında projelendirme süreci başlayan yapının restorasyonu için İstanbul Valiliği de harekete geçti. Valilik tarafından 16 Nisan'da başlatılan çalışmalar kapsamında rölöve, restitüsyon, restorasyon, statik, elektrik, makine, peyzaj projeleri ve zemin etüdü çalışmalarının projeleri hazırlanmaya başlandı. Valilikten edinilen bilgiye göre, bu çalışmaların toplam 300 gün olarak belirlendiği ancak bu tarihten daha önce bitirilmesi hedeflendiği bildirildi. Valilik tarafından restorasyon çalışmalarının bitirilmesinin ardından 128 yıllık tarihi hastane binası Sağlık Bakanlığı'nın kullanımına sunulacak. Hastanenin niteliği konusunda henüz net bir karar olmasa da, söz konusu yerin Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin Ek Hizmet Binası olarak kullanılması bekleniyor.Proje sürecine katkı sunan Arnavutköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Hamdi Demirhan, "Alanımız Abdülhamit döneminde yapılan eski bir askeri hastane. Balkan Savaşları döneminde de yoğun olarak kullanılan ama daha sonra, terk edilen askeriyeye tahsis edilen bir yerdi. Alanın tarihi eser olma niteliği ile buranın boş kalmasına gönlü razı olmadı. Bölgenin de ihtiyaçları dikkate alarak Milli Savunma Bakanlığı'na tahsisli ama Maliye Hazinesi'ne olan bu yerle ilgili girişimlere başladı. Öncelikle Milli Savuna Bakanlığı'nın tahsis şehrini kaldırdı ve buranın Maliye Hazinesi'nden Sağlık Bakanlığı'na devrini sağladı. Tabi bununla kalmadık, proje sürecini de sağlık bakanlığı tarafından yürütmeye başladık. Şu an İstanbul Valiliği tarafından buranın restorasyon projesi hazırlanıyor. Birkaç ay sonra proje tamamlanacak ve sonra restorasyonun ihalesi yapılarak buranın aslına uygun hastane binası olarak kullanılacak. Bittiğinde de bu alan Yedikule Göğüs Hastanesi'nin Ek Binası olarak yeniden vatandaşın hizmetine sunulacak" dedi.“İstanbul İçin Örnek Bir Proje”
Yapının tarihteki işlevine çok önem verdiklerini ifade eden Demirhan, "Yeni işlev geliyor. Ufak ufak değişiklikler olabilir. Ama dış kısmında tamamen aslına uygun restore edilecektir. Şu an için projelendirilen binanın kendisi çevresine başka bir bina yapılması ön görülmüyor. Kaldı ki bu binanın çevresine yeni bir bina yaptığınızda da yine koruma kurulundan proje onaylatmanız gerekiyor. Tabi talepler ihtiyaçlar göz önünde bulundurulur. Öyle bir talep gelirse biz de belediye olarak seve seve değerlendiririz. Ben yapının restore edilmesini çok önemsiyorum. Tarihi ve manevi değere sahip bir yapı. Ayrıca bölgenin ihtiyacını karşılayacak olması açısından çok önemli" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-bina-yeniden-saglik-hizmeti-verecek_174117.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!