Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Bina Yıkıma Terk Edildi

Tarihi hükümet konağı, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş olsa da koruma altına alınmadığı gibi, kaderine terk edilmiş durumda.

yapi.com.tr
Tarihi Bina Yıkıma Terk Edildi

Elazığ Maden’de bulunan 257 yıllık tarihi hükümet konağı, 17 yıldır beklenen restorasyon çalışması yapılmayarak çürümeye terk edildi. İnşa edildiği 1762 yılından 1876 yılına kadar “Madeni Hümayun Emaneti Emin Sarayı”, sonrasında yapılan tadilatla da mutasarrıflık olarak kullanılan konak, 1924-1926 yılları arası valilik ve 1926’dan 1987’ye kadar da kaymakamlık binası görevi gördü. Cumhuriyet'ten Ayça Han'ın haberine göre; tarihi konak, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından 11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı karar ile “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş olsa da koruma altına alınmadığı gibi, kaderine terk edilmiş durumda.

Soru önergeleri cevapsız
Tarihi hükümet konağının restorasyon çalışmasının ne zaman yapılacağına dair ilk soru önergesi, 22 Nisan 2008’de İstanbul Milletvekili Hasan Macit tarafından verildi. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 6 Haziran 2008’de yanıtladığı soru için şu cevabı verdi: “Söz konusu taşınmaz tahsisli ve mülkiyetimizde bulunmadığından onarımının bakanlığım tarafından yapılması mümkün olamamaktadır.”

İlk soru önergesinden 4 yıl sonra, 7 Aralık 2012’de Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, yazılı bir açıklama yaparak eski hükümet konağının restorasyonu projesinin ihalesini 26 Aralık’ta yapacaklarını söyledi. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın başdanışmanlığı görevini yürüten Nazif Bilginoğlu ise projenin nasıl ilerlediğine dair herhangi bir açıklama yapmadı. Açıklamanın üzerinden geçen 2 yılda da yapılmayan restorasyona dair ikinci soru önergesi ise 30 Mayıs 2014’te verildi.

Konakta koruma kararı olmasına rağmen 17 yıldır ihmal edilen konağın kurtarılmasını isteyen Maden halkı, binanın restore edilmesini ve “TC Maden Hükümet Konağı” levhasının asılarak kaymakamlığın aynı binada hizmet vermesini talep ediyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-bina-yikima-terk-edildi_174377.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!