Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi ''Bursa Surları'' Yeniden Dikiliyor

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bursa'nın 4 bin yıllık geçmişe sahip surlarında, ''Saltanat Kapı''dan başlanan onarım çalışmalarının ilk bölümünün ağustos ayında tamamlanması hedefleniyor.

TV8arih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bursa'nın 4 bin yıllık geçmişe sahip surlarında, ''Saltanat Kapı''dan başlanan onarım çalışmalarının ilk bölümünün ağustos ayında tamamlanması hedefleniyor.

Merkez Osmangazi Belediyesi'nden aldığı bilgiye göre, ''Bursa Surları''nın acil olan 1000 metrelik bölümünün ayağa kaldırılması ve yüzyıllar boyunca kentin giriş kapısı olarak kullanılan ''Saltanat Kapı'' için yapılan restorasyon ve rekonstrüksiyon projesi, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit M. Serdaroğlu başkanlığındaki bir ekip tarafından hazırlandı.

1855 depreminden ağır hasarla kurtulan ve 1884'de bütünüyle yıkılan ''Saltanat Kapı''nın restorasyon projesinde, yapının bulunan eski fotoğrafları ve çizimleri kaynak olarak kullanıldı.

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayından geçen proje kapsamında, onarımına başlanan kapının hemen ardından, ilk etapta surların 500 metrelik bölümü restore edilecek.

''Saltanat Kapı''nın yer aldığı Ortapazar Caddesi girişi, restorasyon çalışmaları süresince kapatılacak ve ulaşım, ''Ressamlar Sokağı'' olarak bilinen alandan sağlanacak.

Saltanat Kapı rekonstrüksiyon inşaatında gerekli malzemeler belediye tarafından temin edilecek. İnşaatta kullanılacak doğal taş malzemenin işlenmesi için alınan özel makinelerin, Osmangazi Belediyesi'ne ait Soğanlı'daki şantiye alanına yerleştirildiği bildirildi.

Tarihi kapının restorasyonunda kullanılacak malzeme, Orhaneli, Gemlik, İnkaya ve eski İzmir yolundaki ocaklardan sağlanacak. Restorasyonda, mermer köfeke ve traverten kullanılacak. Yaprak tuğlalar ve tuğla kırıkları ise Eskişehir'den temin edilecek.

Altyapı deplaseleri ve temel döşemeleri tamamlanan tarihi yapının ağustos ayı içinde tamamlanması hedefleniyor.

Osmangazi Belediyesi, tarihi mirasın korunup gelecek kuşaklara aktarılması doğrultusunda Bursa'da yaklaşık 2 bin 400 anıtsal ve sivil mimarlık örneği yapının ayağa kaldırılmasını amaçlıyor. Ördekli Hamamı, Haraççı Medresesi, Seyyid Usul Dergahı, Ördekli Hamamı, tarihi Bursa evleri ve Hanlar bölgesi restorasyonu ile Kızyakup Tarih Parkı projesi bu çalışmalar arasında yer alıyor.

TARİHİ
Yaklaşık 4 bin yıllık geçmişe sahip Bursa surlarının ana kapılarından biri olan Saltanat Kapı (Hisar Kapı), ilk olarak Orhan Gazi, sonra da Çelebi Mehmet tarafından onarıldı ve üzerine bir kitabe konuldu. Kentin doğu tarafındaki en büyük kapısı olan ''Saltanat Kapı'', aynı zamanda ''İpek Yolu''na açılan kapı durumundaydı. ''Saltanat Kapı'', tarihi Bursa surlarının 5 kapısından (Saltanat, Yer, Fetih, Zindan, Kaplıca) birisi olarak biliniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-bursa-surlari-yeniden-dikiliyor_27899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!