Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Çeşmelerden Su Akacak

Çeşme olmaktan çıkıp sadece tarihî taştan ibaret kalan yapılar, yeni çehresiyle, su içilebilen, eski ihtişamlı yapılarına kavuşturulacak. Tarihî çeşmelerin restorasyon çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) tarafından yapılırken, ilk planda 15 tarihî çeşme yenilenecek. Yıl sonuna kadar çıkarılacak

Zaman Gazetesi
1 Tarihî Çeşmelerden Su Akacak

İstanbul'un merkezi Tarihî Yarımada'da, çürümeye yüz tutmuş çeşmeler restore edilerek kurtarılacak. Çeşme olmaktan çıkıp sadece tarihî taştan ibaret kalan yapılar, yeni çehresiyle, su içilebilen, eski ihtişamlı yapılarına kavuşturulacak. Tarihî çeşmelerin restorasyon çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) tarafından yapılırken, ilk planda 15 tarihî çeşme yenilenecek. Yıl sonuna kadar çıkarılacak envanterle, Tarihî Yarımada'daki diğer çeşmeler de restore edilerek, 2010 Avrupa Kültür Başkentliği yapacak olan İstanbul'a yakışır bir hal alacak.

İstanbul'un '2010 Avrupa Kültür Başkenti' ilan edilmesinin ardından kentteki tarihî yapıların bakım ve onarımına hız verildi. Bu tarihî yapıların en önemli unsurları ise Osmanlı'dan günümüze sürekli tahrip olarak gelen ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan çeşmeler. Osmanlı zamanında musluğundan su akan, en önemli serinleme kaynağı olan çeşmeler, günümüzde, musluğu bulunmayan, suyu akmayan, üzerindeki tarihî nitelikteki yazıları bile okunmayan bir taş yapı haline geldi. Durumu içler acısı bir halde olan bu tarihî çeşmelerin restorasyonu için, 2 sene önce kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) harekete geçti. İlk planda İstanbul'un vitrini durumunda olan Tarihî Yarımada'daki çeşmelerin restorasyonuna ağırlık verecek. Bu çeşmeler arasında Hacı Eyüpzade Şükrü Bey Çeşmesi, Hisar Çeşmesi ve Mehmet Kethüda Çeşmesi gibi ünlü çeşmeler de bulunuyor.

Çeşmelerin dış işlemeleri, temizliği ve kimlik vazifesi gören yazıları gözden geçirilecek. En büyük restore işlemi ise çeşmelere musluk takılarak su akacak hale getirilmesi olacak. Tespit edilen 15 çeşmenin restorasyonuna başlandı bile. Yıl sonuna kadar yapılacak envanter tespitinden sonra yarımadadaki diğer çeşmeler de İstanbul'a kazandırılacak.

KUDEB Başkanı Mehmet Şimşek Deniz, çeşmelerin şehrin tarihî dokusunun en önemli unsurları arasında yer aldığına dikkat çekti. Çeşmelerin, Osmanlı mirası olduğunu belirten Deniz, "Bizler tarihî evlerin restorasyonu kadar çeşmelere de önem veriyoruz. Eskiden bu çeşmeler Osmanlı'nın en önemli hazinesiymiş. Ancak yıllar geçtikçe bakımsızlıktan adeta yok olmuş. Bizler de, siluetinde bir imparatorluğun izlerini taşıyan bu çeşmeleri ayağa kaldırmak için çalışmalara başladık." diye konuştu. Şu anda çeşmelerin envanter çalışmalarını yaptıklarını kaydeden Deniz, Sultanahmet, Süleymaniye, Zeyrek, Eminönü ve Fatih gibi Tarihî Yarımada'nın göz bebeği mekanlarında belirledikleri 15 tarihî çeşmenin restorasyonuna da başladıklarını dile getirdi. Çalışmaların İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programlarına kadar önemli bir aşamaya geleceğini söyledi. Çalışmaların sadece kültür başkentliği için yapılmadığını belirten Mehmet Şimşek Deniz, restorasyonların 2010'dan sonra da devam edeceği müjdesini verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-cesmelerden-su-akacak_69122.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • çok güzel YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!