Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Çevre Yeniden Değerlendiriliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Murat Tuncay, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının iş birliğiyle Koruma Kurulundan geçirilen Sultanahmet Meydanı'ndaki düzenleme çalışmalarının yaz ortasına kadar bitirileceğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Tarihi Çevre Yeniden Değerlendiriliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Murat Tuncay, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının iş birliğiyle Koruma Kurulundan geçirilen Sultanahmet Meydanı'ndaki düzenleme çalışmalarının yaz ortasına kadar bitirileceğini bildirdi.

İstanbul Ticaret Üniversitesinin düzenlediği 'İstanbul Tarihi Yarımada'da, Tarihi Çevre Yeniden Değerlendirme Çalışmaları-Süleymaniye Örneği' konulu panelde konuşan Tuncay, bir işi gerçekleştirmek için önce plan yapılması gerektiğini söyledi.

Tarihi Yarımada için de bir imar planı hazırlandığını ve 2005 yılında onaylandığını anımsatan Tuncay, bununla ilgili hukuki süreç yaşandıktan sonra tekrar ikinci bir planlama sürecinin başarıyla tamamlanarak Koruma Kuruluna gönderildiğini belirtti.

Koruma kurullarının bu alan içinde, tarihi mirasın, kültürün, her türlü fonksiyonun, kendi iç dengelerini sağlayacak şekilde planlanmasını, kullanılmasını sağladığını anlatan Tuncay, böylece Tarihi Yarımada için var olan bütün kültür varlıklarının envanterinin çıkarılmasının sağlandığını bildirdi.

Envanter olmadığı zaman yıkılan, yakılan, kayıp olan eserleri tekrar ihya etmenin mümkün olmadığını ifade eden Tuncay, şöyle konutu:

''Bu amaçla Büyükşehir Belediyesinin, 2005 yılında başlattığı bir çalışma vardı. Kentsel Tasarı Projesi kapsamında bütün Tarihi Yarımada'nın 3 boyutlu lazer çalışmaları yapıldı, eski eserlerin, sivil mimari eserlerin röleve konseptini içerecek olan 3 boyutlu dijital ortamdaki çalışmaları elde edildi. Bu çalışmalar bir restorasyon süreci içinde kullanılacak önemli belgeleri içermektedir. Ayrıca, Belediyemiz Koruma Uygulama Denetim Müdürlüğünü kurmuş ve bu müdürlük eliyle 2005 yılında çatı kampanyası kapsamında 5 çatının onarılması UNESCO'ya başarı olarak duyurulmuştu. Bugüne kadar 100'den fazla ahşap yapının bakım ve onarımları yapılmıştır. Bunlar esaslı onarımlar değil, kısmi onarımlardır''.

2010 yılında kararı alınan ve bu yıl gündeme gelen Sultanahmet ve yakın çevresindeki 90 sokağın araçtan arındırılması çalışmasını uygulamaya başladıklarını söyleyen Tuncay, ''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının iş birliğiyle Koruma Kurulundan geçirilen Sultanahmet Meydanı'ndaki düzenleme çalışmaları yaz ortasına kadar bitirilecektir'' dedi.

Gülhane Parkı'nın da çok önemli bir yer olduğunu, burada var olan eski saray ahırlarının restore edildiğini belirten Tuncay, şimdi buraların Bilim ve Teknoloji Müzesi olarak hizmete açıldığını kaydetti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekili Hasan Büyükdede, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin, kenti anlatan simge yapıların çoğunun Eminönü'nde yer alması ve İstanbul'a gelen turistlerin yüzde 92'sinin Tarihi Yarımada'yı ziyaret etmesinin, bu bölgenin yeniden planlanmasını gündeme getirdiğini söyledi.

İstanbul Ticaret Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Sabri Orman da İstanbul'un eski yapısıyla şimdiki hali hakkında karşılaştırma yaparak, bir an önce planlı projeli çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. 2 oturumda gerçekleştirilen panelden sonra üniversitenin Mühendislik ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarı Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan proje sergisinin açılışı yapıldı.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-cevre-yeniden-degerlendiriliyor_87093.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!