Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Darphane Binalarında Bilirkişi İncelemesi

Tarih Vakfına 49 yıllığına irtifak hakkı devredilen tarihi Darphane binalarının tahliye kararına ilişkin açılan yürütmeyi durdurma davasında, bilirkişi inceleme yaptı.

Vatan Gazetesib>Tarih Vakfı'na 49 yıllığına irtifak hakkı devredilen tarihi Darphane binalarının tahliye kararına ilişkin açılan yürütmeyi durdurma davasında, bilirkişi inceleme yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, tarihi Darphane binalarının yıkılabilecek derecede tehlikeli olduğu gerekçesiyle tahliyesini istemiş, bunun üzerine Tarih Vakfı da yürütmenin durdurulması için İdari Mahkemesine dava açmıştı.

Dava sürecinde konuyu inceleyen İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin aldığı bilirkişi incelemesi kararına göre, bugün mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti keşif ve incelemelerde bulundu.

Tarih Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu, amaçlarının Darphane binalarını vakfın elinde tutmak değil, İstanbul Müzesi'ni gösterilen yeni bir mekanda kurmak olduğunu söyledi.

Bulutoğlu, mahkemenin vereceği karardan umutlu olduklarını dile getirdi. Vakıf Müze ve Sergiler Koordinatörü Bülent Özden de, binaların iddia
edildiği gibi yıkılmak üzere olmadığını savunarak, vakfın buradaki varlığının binaların korunmasını sağladığını söyledi. Özden, ''Tarihi binaya zarar gelecek olsa nasıl Tarih Vakfı oluruz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-darphane-binalarinda-bilirkisi-incelemesi_52233.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!