Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Darphane, Polis Zoruyla Boşaltılacak

Topkapı Sarayı avlusundaki Darphane binalarını boşaltmamakta direnen Tarih Vakfı'nı mekândan çıkarmak için polis devreye girdi.

Zaman Gazetesi/Abdullah Kılıç
Darphane, Polis Zoruyla Boşaltılacak

br/> Topkapı Sarayı avlusundaki Darphane binalarını boşaltmamakta direnen Tarih Vakfı'nı mekândan çıkarmak için polis devreye girdi.

Tarih Vakfı'na, Darphane binaları için suç duyurusunda bulunulduğunu geçen yıl 22 Kasım'da duyurmuştuk. Önceki gün eski Darphane'ye gelen güvenlik kuvvetleri, vakıftan binaları tahliye etmesini istedi.

Vakfa ait eşyaların ve sergi sistemlerinin itinalı bir şekilde taşınması için valilikten 60 günlük ek süre isteyen vakıf, eğer bu zaman zarfında binayı yine boşaltmazsa cebri tahliye işlemine başvurulacak.

Tarihî binaları 1995'te 49 yıllığına İstanbul Kent Müzesi yapmak için protokolle alan Tarih Vakfı, binaları restore etmemekle suçlanıyor. İddiaya göre 11 yıldır hiçbir iyileştirmenin yapılmadığı binalar, çürümeye terk edilmiş durumda. İki ay önce Darphane binalarını denetleyen İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü uzmanlarının raporuna göre, tarihî bina çökme tehlikesi yaşıyor.

"Bina, her an çökme tehlikesiyle karşı karşıya' denilen raporda, yapının içerisinde ve etrafında etkinlik yapılması can ve mal güvenliği açısından tehlikeli bulunuyor. Yedi kişilik komisyonun raporunda şu cümleler dikkat çekici: "Yapılan gözlemlere dayalı tespitlere göre özellikle çatı taşıyıcı elemanlarının malzeme bozulmaları, taşıyıcı özelliklerini kaybetmesi ve mesnetlerindeki sorunlarından dolayı her an çökme tehlikesi altında maili indiham (Yıkılacak şekilde tehlike oluşturan) durumda olduğu tespit edilmiştir. Onarım yapılmadan veya gerekli acil önlemler alınmadan bu haliyle yapıların içerisinde ve çevrelerinde etkinliklerin yapılmasının can ve mal emniyeti açısından sakıncalı olacağı kanaatine varılmıştır." Rapordan Kültür Bakanlığı, Darphane'nin gerekirse polis zoruyla boşaltılmasını istedi.

1995 yılında Tarih Vakfı'na verilen bina çürüdü, tahliye süreci başladı
Darphane-i Amire, 1995 yılında dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in isteğiyle 49 yıllığına Tarih Vakfı'na verilmişti. Yaşanan süreçten en çok zararı binaların gördüğünü düşünen Kültür Bakanlığı, yanına İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni de alarak vakıfla yeni bir sözleşme imzaladı. 'Her şey yoluna girdi; Darphane binaları yıkılmaktan kurtarılacak.' derken 1995'teki sözleşmeyi İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 2863 sayılı yasaya aykırı bularak iptal etti. Böylece vakfın binalardan tahliyesi için son süreç de başlamış oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/darphane-polis-zoruyla-bosaltilacak_50551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!